Koncepcia osláv milénia je už pripravená

30.1.2007
0
Páčil sa vám článok?

Po rozpačitých silvestrovských oslavách uplynulých rokov sa ukazuje, že príchod roku 2000 oslávi Bratislava, ako sa na hlavné mesto patrí. Mestská časť Staré Mesto totiž v centre pripravuje veľkolepú oslavu Silvestra 1999 a príchodu nového roku.

Ako potvrdil starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský, oslava bude súčasťou celobratislavských osláv, na príprave ktorých sa tiež podieľajú magistrát hlavného mesta a občianske združenie Milénium 2000.

Ako uviedli predstavitelia agentúry Hlava 98, ktorá už vypracovala koncepciu osláv, najvhodnejším miesto na oslavu príchodu roku 2000 je historická časť Bratislavy pôvodne ohraničená štyrmi mestskými bránami - Michalskou, Laurinskou, Vydrickou a Rybárskou. Vstup do areálu osláv bude možný z týchto štyroch miest, pričom sem nebude možné nosiť sklenené fľaše a zábavnú pyrotechniku. Organizátori však zabezpečia dostatok šumivého vína v stánkoch a zariadeniach, ktoré budú v centre otvorené po celú noc, ako aj veľkolepý polnočný ohňostroj.

Ako potvrdil starosta A. Ďurkovský, staromestský projekt silvestrovských osláv mal stáť do 15 miliónov korún, ktoré chce mestská časť získať výlučne len od sponzorov. Časť prostriedkov je podľa jeho slov garantovaná už dnes. Projekt už starosta  predložil aj vláde so žiadosťou o zváženie možnosti finančnej podpory, keďže ide o oslavy celoštátneho významu. Organizátori očakávajú, že pozvanie osláviť príchod roku 2000 v centre mesta prijme približne 25 až 30 tisíc ľudí.

Historické centrum má byť rozdelené do šiestich zón, pričom tou hlavnou bude Hlavné a Františkánske námestie. Tam bude veľké pódium, na ktorom vystúpia známe rockové skupiny a interpreti. Hviezdoslavovo námestie bude rozdelené na dve časti - na klzisko s umelým ľadom a tanečnou hudbou v západnej časti námestia a na zónu s ľudovou zábavou vo východnej časti pred SND. Na Panskej a Laurinskej ulici budú občerstvovacie stánky s pouličnými atrakciami, ako sú povrazolezci, žongléri, hltači ohňa a chodci na chodúľoch. Na Michalskej a Ventúrskej ulici sa na priľahlých nádvoriach predstavia divadlá a malé javiskové formy. Počas osláv bude silvestrovská mestská televízia v priamom prenose vysielať na tri veľkoplošné obrazovky na Hlavnom a na Hviezdoslavovom námestí a na križovatke Panskej a Ventúrskej.

Súčasťou osláv bude spustenie Bratislavského svetelného orloja na Hlavnom námestí, ktorý bude na okolitých budovách a na nočnej oblohe odpočítavať čas a vytvárať jedinečné laserové obrazy. Svetelný laserový orloj sa  tak stane ďalšou atrakciou Bratislavy.

(pol)

Páčil sa vám článok?