• Kultúra
  • 24.01.2007 21:03

Presne pred 190 rokmi Napoleon obliehal Bratislavu, história sa má teraz opakovať

0 0

V dňoch 11. až 13. júna si Bratislavčania pripomenú 190. výročie obliehania mesta vojskami francúzskeho cisára Napoleona. V roku 1809 sa totiž pri Bratislavy od 1. júna do 13. júla odohrali historicky významné boje, v ktorých sa napoleonské vojská pokúšali dobyť toto strategicky významné mesto.

V bojoch na pravom brehu Dunaja v Petržalke sa zúčastnilo na oboch stranách do 40 000 vojakov. Veliteľ Bratislavy - rakúsky brigádny generál talianskeho pôvodu Bianchi, dal obec Engerau (dnešnú Petržalku) z bezpečnostných dôvodov obohnať valmi. Dňa 3. júna 1809 francúzske vojsko po generálnom útoku Petržalku obsadilo. Rakúska posádka sa utiahla do reduty (uzavreté valy s priekopami) na predmostí.

V noci z 26. na 27. júna 1809 spôsobili francúzske vojská pod vedením generála Dessaixa zo svojich petržalských palebných základní Bratislave značné škody. Zhorelo vtedy 143 domov, zahynulo mnoho ľudí a materiálne škody prevýšili milión zlatých.   Prudké boje sa odohrávali aj v oblasti  kostola na brehu Pečenského jazera, kde malo francúzske vojsko vybudované zákopy, z ktorých ostreľovalo Bratislavský hrad.

Obrana Bratislavy však odolala a otvorila Napoleonovi brány až na základe prímeria po Rakúšanmi stratenej bitke pri Wagrame a Znojme. O obliehaní a ostreľovaní Bratislavy dodnes svedčia delové gule, ktoré aj po 190 rokoch zostali v múroch niektorých bratislavských domov. Nájdete ich napríklad v múroch Starej radnice na Hlavnom námestí či Nemocnice Milosrdných bratov na Námestí SNP.

Tieto významné udalosti a ich obete si Bratislavčania pripomenú už po štvrtý raz na Hlavnom námestí Starého Mesta a na autentických miestach bojov v Sade Janka Kráľa v Petržalke, kde vtedy stálo opevnené predmostie Bratislavy. Na historickej rekonštrukcii udalosti sa zúčastnia obnovené historické jednotky z klubov vojenskej histórie z Česka, Maďarska, Rakúska, Talianska a Slovenska.

Program sa začína v piatok 11. júna, keď z Hlavného námestia pôjdu dobové vojenské patroly večerným mestom. V sobotu 12. júna o 10. hodine bude slávnostné otvorenie a dekorovanie zástav na Hlavnom námestí, o 16. hodine rekonštrukcia fragmentu z bojov o Bratislavu v Sade Janka Kráľa v Petržalke. Po rekonštrukcii bojov bude možné navštíviť tábor historických jednotiek na strelnici športovostreleckého klubu Slovnaftu vo Vlčom hrdle (konečná autobusu 103). Ak nemáte na druhý júnový víkend nijaký program, príďte si s nadšencami z klubov vojenskej histórie zaspomínať na ťažké dni Bratislavy spred 190 rokov.

(brn)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.