Živé Račko: Už 4. ročník obľúbeného mestského festivalu sa nezadržateľne blíži!

6.9.2023
0

Zdroj: Živé Račko

Páčil sa vám článok?

Už túto sobotu 9. septembra si príďte vychutnať atmosféru parku na Račianskom mýte v inom šate. Tešiť sa už tradične môžete na hudobný program pre malých i veľkých, street food zónu, zameranú nielen na kvalitné suroviny, ale aj na pestrosť jedál, aby boli sladké, slané aj vegetariánske.

„Živé Račko sme od začiatku koncipovali ako komunitný festival. Teda deň, počas ktorého spájame miestne komunity, susedov a rodiny. Prinášame dobrú hudbu, možnosť spoznať novú kuchyňu v gastrozóne a priestor dávame aj miestnym umelcom. Najsilnejší však ostáva charitatívny rozmer. Aj tento rok sa na Živom Račku predstavia neziskové organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi. Či už Vagus, ktorý sústreďuje svoje aktivity na pomoc ľuďom bez domova alebo Liga za ľudské práva. Za organizáciou festivalu je vždy kus práce, ale dôležité je, že nás stále baví prinášať do parku túto príjemnú atmosféru, spájať komunity, robiť tento deň nezabudnuteľným a hlavne sa vždy tešíme na plánovanie ďalšieho ročníka“ zhrnul organizátor festivalu Pavol Troiak.

Zdroj: Živé Račko

Živé Račko, to nie je iba detský svet, hudobný program a street food stánky v parku na Račianskom mýte. Čoraz väčší dôraz sa kladie na rozmanitosť programu a preto neodmysliteľnou súčasťou Živého Račka sú diskusie, workshopy, výmena kníh, NGO sektor a mnoho ďalšieho.

„Tradične sa aj tento rok môžete tešiť na obľúbený stánok s knihami. Je to veľmi pekný projekt s názvom Nájdi svojej starej knižke nový domov, ktorého cieľom je záchrana nechcených knižiek. Aj tento rok môžete na Živé Račko priniesť svoje knihy, ktoré u vás už nemajú využitie alebo sa jednoducho stali nepotrebnými a za odmenu si môžete vybrať z ponuky dostupných knižných titulov. Dones - zober - vymeň a to úplne zadarmo,“ dodala organizátorka festivalu Bronislava Milčíková.
Živé Račko odštartuje už túto sobotu vystúpením detí zo ZŠ Česká a nasledovať budú O.Z. SME SPOLU / UkraineSlovakiaSOS.

Zdroj: Živé Račko

Hlavnou hviezdou hudobných vystúpení bude nezameniteľná skupina Le Payaco, spolu s ďalšími fenomenálnymi interpretmi ako Funny Fellows a Genius Locci. Všetci návštevníci budú mať príležitosť zrelaxovať pri skvelej hudbe.

FOTOGALÉRIA:

Pre naše najmenšie hviezdy pripravujeme pestrý detský program, vrátane detského divadla, obľúbených skákacích hradov a bohatých pohybových aktivít pre deti. Najmenších návštevníkov čaká nezabudnuteľný deň plný radosti.

Zdroj: Živé Račko

V street food zóne nájdete francúzske palacinky Chez Amelie, ktoré na Živom Račku jednoducho nemôžu chýbať, ako aj pravá neapolská pizza Neapolna. Všetci hladoši sa môžu tešiť aj na empanadas, čo je pokrm známy zo Španielska, či gruzínske špeciality od Ziggys. Kávu Scuro a aj rôzne osviežujúce čapované nápoje, ktoré prinesie Vinopublika.

Zdroj: Živé Račko

Živé Račko nie je len o zábave, ale aj o spoločenskom prínose. Na mieste budú stánky s remeselnými výrobkami, kde si budete môcť vybrať unikátne, s láskou vyrobené, kúsky od miestnych tvorcov. Okrem toho budeme zbierať uteráky pre organizáciu Vagus a návštevníci budú mať možnosť prvýkrát spoznať aktivity Centra sociálnych služieb Sibírska. Zakúpením drobných umeleckých predmetov od viacnásobne znevýhodnených klientov centra navyše podporujeme ďalšiu kreatívnu prácu v Sibírke.

Zdroj: Živé Račko

Na festivale sa predstaví aj stánok Konopný sen s kvalitnými konopnými produktmi, ktoré sú čoraz viac populárnejšie medzi milovníkmi zdravej výživy. Ideálnym doplnkom bude stánok s čerstvými, za studena lisovanými šťavami, ktoré v sebe ukrývajú skutočnú silu prírody od Lykke.

Drevenô koliesko návštevníkom poskytne príležitosť vytvárať neobyčajné predmety z obyčajného dreveného kolieska.

Priestor na festivale dostane aj jeho stálica, ktorou je Cyklokoalícia a so svojím pojazdným servisom príde ten správny doktor a to obľúbený Cyklodoktor, ktorý zadarmo zdiagnostikuje váš bicykel a pomôže s drobnými opravami.

Zdroj: Živé Račko

Pri NGO sektore sa popri Vaguse predstavia aj Amnesty International Slovakia, HUMAN RIGHTS LEAGUE - Liga za ľudské práva , OZ Prima, Znepokojené matky a Humánny pokrok. Diskusie a aktivity od neziskových organizácií umožnia návštevníkom spoznať a zapojiť sa do dobrovoľníckych projektov.

Aj tento rok sme spojili sily a spolu s OZ Vagus sme pripravujeme obľúbený projekt s názvom "Upracme si". V rámci integračného projektu budeme mať k dispozícii šikovných brigádnikov, ktorí budú nielen pomáhať recyklovať odpad, ale aj pomáhať s udržiavaním čistoty v celom areáli.
Triediť sa bude komunálny odpad, papier a plasty. Je výborné vedieť, že všetci návštevníci sa môžu zapojiť do recyklácie a ísť tak príkladom.

Zdroj: Živé Račko

Na Živé Račko patria aj diskusie a preto by ste určite nemali zmeškať jednu zameranú na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou. Súčasná klimatická kríza vznikla kvôli zmene chemického zloženia atmosféry, ktorú spôsobuje človek spaľovaním fosílnych palív.
Ale čo to presne znamená? Ako sa na takéto zmeny pripravujú mestá a obce?
Príďte si vypočuť podnetnú diskusiu na tému "Ako pripraviť naše mestá na klimatickú krízu?".
Diskutovať na túto tému budú Martin Hojsík, europoslanec Renew Europe a Ivana Némethová zo združenia Znepokojené matky. Moderátorkou diskusie bude Eva Sládková.

Zdroj: Živé Račko

Zaujímavosťou tohto festivalu je, že ho neorganizuje mesto, ako sme pri podobných podujatiach zvyknutí, ale oživiť park na Račianskom mýte a priniesť do neho niečo iné, svieže, spoluzorganizovať niečo veľké a pre všetky vekové kategórie sa rozhodla partia obyvateľov z okolia.

Moderovania už v poradí 4. ročníka sa zhostí obľúbený slovenský herec a moderátor Ludwig Bagin, ktorý je s nami už od prvého ročníka.
Vstupné je vďaka hlavným a ďalším partnerom podujatia na festival bezplatné.
Bez nich by bola celá organizácia veľmi náročná a týmto by sme sa im chceli poďakovať. A, kto to je? No predsa Bratislavský samosprávny kraj (BSK), DELL, Hudobný fond, Nadácia ZSE, Nadácia SPP, Reniew Europe, Benu lekáreň, Martin Pekár - Doprava na Slovensku, Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), MČ Bratislava – Nové Mesto, SOZA, Engie a Rastislav Kulich.

Zdroj: Živé Račko

Takže si poznačte dátum sobota 9. septembra 2023 a pridajte sa k nám na Račianskom mýte v Bratislave, kde vás čaká atmosféra plná lásky, hudby a spoločenského prínosu.

Živé Račko sa teší na všetkých návštevníkov!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

PR - sponzorovaný obsah
Páčil sa vám článok?