Začína festival [fjúžn], hlavnou témou tohto ročníka sú vzťahy

19.9.2022
Deň otvorených komunít fjúžn

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Nadácia Milana Šimečku pozýva na 17. ročník festivalu [fjúžn], ktorý sa bude konať v dňoch 19. až 25. septembra v Bratislave. Ponúkne viac ako 20 podujatí - koncertov, výstav, divadelných predstavení, komunitných akcií či diskusií. Predstavia sa na ňom účinkujúci s koreňmi v desiatkach krajín z celého sveta. Hlavnou témou tohto ročníka sú Vzťahy.

Na Slovensku žilo na konci roka 2021 takmer 170 tisíc cudzincov a cudziniek a ich počet ešte vzrástol po vypuknutí vojny na Ukrajine. Sú našimi susedmi, kolegyňami, priateľmi či dokonca rodinnými príslušníkmi. Tvoria neoddeliteľnú súčasť tejto krajiny a prispievajú k rozvoju slovenskej spoločnosti. Mnoho ľudí však nepozná žiadneho cudzinca či cudzinku. Pritom práve osobný kontakt je tým najlepším spôsobom, ako búrať bariéry na oboch stranách.

 Festival bude hľadať odpovede na otázky, ako si utvárame vzťahy k ľuďom z iných krajín, svetu či k sebe samým. Bude tiež skúmať, ako nás vnímajú cudzinci a cudzinky žijúci na Slovensku. „Naše posledné prieskumy potvrdili, že väčšina Slovákov a Sloveniek má rezervovaný, či dokonca odmietavý postoj k ľuďom z cudziny. A to dokonca aj voči ľuďom z Ukrajiny, ktorí sú nám kultúrne, jazykovo a aj fyzicky veľmi podobní. Často to pramení z obavy z neznámeho a subjektívne vnímanej odlišnosti a nekompatibilnosti zvykov, ktoré by mohli narušiť spôsob života Slovákov a Sloveniek. Naše prieskumy však ukazujú, že práve osobný kontakt a vzájomné spoznávanie sa posilňuje blízkosť medzi ľuďmi. Preto sme pre vás pripravili 25 rozmanitých podujatí, ktoré Vám pomôžu zblížiť sa so svetom, ktorý máme doma,” vysvetľuje Veronika Fishbone Vlčková, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku.

Festival otvorí podujatie režisérky Alžbety Vrzguly - Humans of [fjúžn]. Počas neho vám dvojice ľudí nielen s cudzokrajným pôvodom dovolia nahliadnuť do vzťahov, ktoré si na Slovensku budujú. “Myslím, že väčšina z nás zápasí s tým, ako nadviazať hlbšie spojenie s ostatnými. Úprimne neviem, či tomu pomáhajú sociálne siete alebo nie. Každý, koho stretnem, rieši práve to, že hoci sa stretáva s ľuďmi, chýbajú mu naozajstné hlboké priateľstvá,” hovorí Brazílčanka Samanta Lima, jedna z tvárí [fjúžn], ktorá na Slovensku žije so svojou sestrou a otcom už niekoľko rokov.

„Sme radi, že tento rok sme po dvoch pandemických ročníkoch mohli vyskladať dramaturgiu slobodne a bez kompromisov, s citlivým vkladom kurátorov a kurátoriek. Program tvoria autentické komunitné aktivity, výnimočné podujatia a spolupráce, z ktorých mnohé vznikli z iniciatívy [fjúžn]. Čakajú vás odborné diskusie, divadlo, vizuálne umenie, ale aj súčasná klubová hudba, techno či rap. Slovami výstavy Ľudstvo, ktorou festival uzavrieme, chceme návštevníkom ponúknuť ‘nádej v čase vojny’. Preto pozývame všetkých, bez rozdielu, zblížiť sa so svetom, ktorý máme doma,” uvádza Martin Brix, manažér festivalu [fjúžn].

Zoskupenie Uhol_92 napríklad pripravilo výstavu o téme protestu ako možnosti verejného prejavu. Na programe je aj francúzsko-slovenské predstavenie Spáleniská - Incendies, do ktorého sa budete môcť aktívne zapojiť. Večer pravdivých, naživo rozprávaných príbehov na pomedzí dokumentu a divadla pre festival opäť pripravil Hon Chong. Tešiť sa tiež môžete aj na vernisáž výstavy Ľudstvo, ktorú zastrešili  kurátorky Lenka Kukurová a Nina Vidovencová, a na ktorej sa popri dielach sedemnástich umelcov a umelkýň predstavia aj deti z Ukrajiny.Navštíviť budete môcť aj [fjúžn] zónu na Dobrom trhu či gastroprevádzky s príchuťou cudziny, ktorými vás prevedie Aaron Fishbone. Stand-up komička Nasi Motlagh bude zas počas diskusie Apples & Hrušky hľadať odpoveď na otázku: Ako sa dá nájsť zmysluplný vzťah, keď sa snažíte nájsť samých seba v neznámom prostredí?. Čaká na vás aj debata o participácii cudzincov nielen v nadchádzajúcich voľbách so Zuzanou Bargerovou (Liga za ľudské práva), Ninou Spišiak (Mesto Bratislava) a Zuzanou Žurkinovou (Metropolitný inštitút Bratislavy). 

Jonatán Pastirčák pripravil špeciálne pre [fjúžn] koncert nevšedných interpretov v nevšednom priestore foajé Fakulty architektúry a dizajnu STU. Pod názvom Equal sa predstaví detský zbor Superar s hosťami, hudobníčka Adela Mede a napokon aj hudobní alchymisti Abdullah Miniawy a HVAD. Na festival sa po pár rokoch vracia aj Mäss s menami ako Bok Bok či Citytronix. Párty [fjúžn-kombi-najt] zas prinesie exkluzívnu fúziu tanečného setu Karaoke Tundra a textov Fobia Kid.

 (ts,nc)

Páčil sa vám článok?