Výročie: Od otvorenia novej budovy SND uplynulo 15 rokov, je obložená typickým slovenským kameňom

15.4.2022
0

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Vo štvrtok 14. apríla 2022 uplynulo 15 rokov od slávnostného otvorenia novej budovy Slovenského národného divadla. Navrhli ju architekti Martin Kusý, Pavol Paňák a Peter Bauer. Viac nám o budove prezradila tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Prvý impulz na stavbu novej budovy SND je ešte z roku 1959. Po mnohých peripetiách bola verejná anonymná súťaž vypísaná až v roku 1979, prišlo 53 projektov. Porota napokon vyberala zo 49, ktoré splnili kritériá. Súťaž vyhodnotili v roku 1980 a po otvorení obálok bola porota prekvapená, pretože vyhral kolektív mladých autorov, ktorí mali len niečo vyše 30 rokov, a pritom do súťaže poslali svoje návrhy už etablované a uznávané architektonické ateliéry. Samotná výstavba sa začala v apríli 1986.

Z architektonického hľadiska možno budovu aj dnes považovať za nadčasovú. Podľa autorov má navodzovať industriálny dojem: je to objekt, v ktorom sa tvorí umenie, ale sústreďuje aj všetky zložky, ktoré umožňujú divadelné umenie prezentovať, takže je v tom najlepšom zmysle slova „fabrikou na umenie“.

Zdroj: SND/Ivan Hatala

Pohľad na novú budovu SND počas výstavby. . 

Stavba pozostáva akoby „z dvoch domov“ spojených centrálnym schodiskom – na jednej strane je sídlo činoherného súboru a na druhej má svoj priestor operný a baletný súbor. Z exteriéru pôsobí stavba ako otvorená náruč pozývajúca divákov na návštevu stánku Tálie.

Zdroj: SND

Pohľad na hľadisko z javiska. 

Pre divákov sú od otvorenia budovy prístupné tri divadelné sály: Sála opery a baletu s kapacitou 861 miest pre návštevníkov, Sála činohry s kapacitou 649 miest a Štúdio pre 160 divákov. Od mája 2013 pribudol nový hrací priestor Modrý salón s kapacitou 80 miest.

Zdroj: SND/Pavol Urbánek

Nová budova SND. 

Návrhov na umiestnenie novej budovy SND v Bratislave bolo niekoľko. "S odstupom času môžeme konštatovať, že konečný výber miesta bol priam vizionársky. Stavba je jednou z dominánt nového moderného centra Bratislavy na ľavom brehu Dunaja v susedstve spoločensko-obchodného komplexu Eurovea," priblížila Pažítková.

Nová budova je obložená typickým slovenským kameňom – spišským travertínom, interiér spoločenských priestorov je vyložený kararským mramorom. Obostavaných je 262 827 m³, celková podlahová plocha je 46 776 m². Najvyššia je časť opery a baletu – 7 obslužných podlaží a 12-podlažný javiskový komín.

Architekti si rozdelili koncepciu stavby tak, že Martin Kusý a Pavol Paňák navrhovali sály a Peter Bauer bol zodpovedný za spoločenské priestory/foyer a umelecké diela. Uprostred centrálneho schodiska je jeho dielo nazvané Prameň, ktoré je na začiatku pomyselnej vodnej cesty pokračujúcej cez fontánu pred budovou a cez kaskády za komunikáciou smerom do Dunaja. Koncepcia fontány pred budovou, Tanečnice, je dielom Alexandra Biľkoviča, Iľju Skočeka st. a Petra Bauera a kaskády zo žulového kameňa navrhol Peter Roller.

Zdroj: SND

Sála opery a baletu. 

V novej budove sa pod jednou strechou stretli všetky tri umelecké súbory SND, stala sa ich domovom. 14. apríla 2007 sa nová budova SND otvárala galavečerom v Sále opery a baletu za prítomnosti umelcov, zamestnancov divadla a prominentných hostí. Nasledujúci deň, 15. apríla 2007 bola v Sále činohry na programe legendárna Tančiareň. Pred predstavením umelci na pódiu „vypustili“ zo škatule dobrého ducha – genia loci, ktorého symbolicky priniesli z Divadla P. O. Hviezdoslava, aby tvorivosť, inšpiráciu a družnosť preniesol zo „starých priestorov“ aj do tých nových. 

(ts, ms) 

Páčil sa vám článok?