Výstava o budovaní Československa začala v Pezinku púť po Bratislavskej župe

26.9.2019
Výstava Stáli pri zrode Československa v Pezinku

Zdroj: TASR - Michal Svítok

Páčil sa vám článok?

Putovnú výstavu Stáli pri zrode Československa, ktorá pripomína Milana Rastislava Štefánika a ďalšie osobnosti späté so vznikom Československej republiky (ČSR), otvorili vo štvrtok v Malokarpatskom múzeu v Pezinku.

Cieľom výstavy je pripomenúť osudy ľudí, ktorí sa podieľali na budovaní novej ČSR bezprostredne po jej vzniku, teda počas roka 1919. Podujatie pripravil Štátny archív v Bratislave a jeho modranské pracovisko v spolupráci s múzeami a mestami Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

"Téma je nám blízka, napokon Štefánik do Pezinka chodil a, nanešťastie, aj tragicky skonal na území Bratislavskej župy. A aj naše múzeum sídli na ulici, ktorá nesie meno Milana Rastislava Štefánika, som teda rád, že tento projekt vznikol," povedal riaditeľ Malokarpatského múzea Martin Hrubala.

Ako dodal, pôvodnú myšlienku venovať výstavu M. R. Štefánikovi rozšírili organizátori na ďalších jeho súčasníkov, ktorí vytvárali základy ČSR.

Zdroj: TASR - Michal Svítok

​Takisto sa počas príprav zrodila myšlienka urobiť výstavu netradične, so zameraním na mladú generáciu. "Mladí ľudia sú dnes pod tlakom hoaxov, tzv. fake news, kde nie všetky informácie sú zaručené. Preto sme chceli výstavu urobiť tak, aby popri všeobecných informáciách boli aj také, ktoré zaujmú," doplnil Hrubala.

Výstava bude až do konca školského roka putovať po školských zariadeniach na území Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a mala by postupne navštíviť čo najväčší počet škôl.

Jednotlivé banery pripomínajú grafickou a písomnou formou postupné oslobodzovanie československého územia na prelome rokov 1918 a 1919, no predovšetkým to, čo nasledovalo potom – vytváranie základov novej republiky, budovanie inštitúcií, organizovanie miestnej štátnej správy, školstva či kultúry.

Aj Malokarpatské múzeum spestrilo otvorenie výstavy niekoľkými exponátmi, ako pripomenula jeho pracovníčka historička Lucia Burdová. Diváci mohli vidieť napríklad vreckový kalendár československého legionára alebo tzv. telúrium, učebnú pomôcku, ktorá znázorňuje pohyb Zeme okolo Slnka a ktorú zostrojil Ján Zikmundík, učiteľ, vedec a Štefánikov rodinný priateľ.

​Banery sú zamerané tematicky – na udalosti a osobnosti v oblasti politiky, školstva, kultúrneho a spoločenského života či ekonomiky. Pútavou časťou výstavy sú potom príbehy legionárov, ktoré obsahujú aj autentické agitačné materiály z týchto čias a heslá, ako napríklad: "Hor sa do šíku! Brat k bratom staňme, sem k nám, Slováka meno, kto nosí."

Výstava predstaví aj rôzne zaujímavosti, napríklad prvé návrhy na podobu československej vlajky, ktoré ešte ako legionár navrhol M. R. Štefánik.

Na pôde Malokarpatského múzea bude výstava sprístupnená do 29. septembra 2019, potom sa presťahuje do Múzea Michala Tillnera v Malackách a v novembri ju uvidi

(TASR) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie