• Kultúra
  • 03.06.2019 20:31

Históriu bratislavských ulíc vám opäť priblížia Hovory zo Starej radnice

0 0
Zdroj: google maps

Program druhého ročníka Hovorov zo Starej radnice je tento rok zameraný na históriu vybratých ulíc v historickom centre hlavného mesta. Z pohľadu urbanizmu, architektúry i obyvateľov

Ako uviedla vedúca oddelenia komunikácie Múzea mesta Bratislavy (MMB) Beata Husová, aktuálnosť cyklu podporuje časť venovaná pripojeniu Bratislavy k ČSR v roku 1919 pri príležitosti stého výročia tejto udalosti.

Jednotlivé časti cyklu sa uskutočnia na historickom nádvorí Starej radnice. "Atmosféru ozvláštňuje provizórna kaviareň na nádvorí s možnosťou objednávky kávy, kvalitného vína, dobrého pečiva v spolupráci s Kaviarňou Radnička, OZ Inklúzia. Počas nepriaznivého počasia sa podujatie automaticky koná vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy v Starej radnici.", prezradila ďalej Husová. Rozprávania sú oživené reprodukovanou hudbou na dobových gramofónoch a pôvodných šelakových platniach, ktoré popularizuje Maroš Schmidt krátkym sprievodným slovom.

Historik Štefan Holčík v tejto súvislosti uvádza, že historické jadro mesta sa nachádzalo približne v trojuholníku vymedzenom Námestím SNP, Hviezdoslavovým námestím a Židovskou ulicou. Na uvedenom území je asi 15 ulíc a tri námestia, kde boli pôvodne trhoviská. Dnešná uličná sieť odráža situáciu svojho vzniku najneskôr na začiatku 12. storočia. Počas osemsto rokov sa tu vystriedali tisíce obyvateľov.

Stovky ulíc v Bratislave sú pomenované po významných ľuďoch, o ktorých mnohí z nás nemajú ani tušenie. Napríklad v Karlovej Vsi nájdete Segnerovu ulicu. Viete, po kom je pomenovaná a čo má tento človek spoločné s naším hlavným mestom?

Cyklus Hovory zo Starej radnice je zaradený do programovej ponuky MMB Bratislavy v rámci Kultúrneho leta 2019.  Prvé rozhovory na tému Budovy a osobnosti sa uskutoční 12. júna.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.