• Kultúra
  • 09.05.2018 20:51

Netradičná výstava v Stupave: Pripomína príbehy informátorov komunistickej tajnej polície aj ich obetí

0 0
Post Bellum
Zdroj: postbellum.sk

Príbehy informátorov komunistickej tajnej polície i tých, ktorí odolávali nátlakom totalitnej moci si môžu počas mája pozrieť obyvatelia i návštevníci Stupavy pri Bratislave.

Na tamojšom Námestí sv. Trojice je do 27. mája inštalovaná medzinárodná putovná výstava Post Bellum s názvom Pamäť národov: Áno/Nie.

Exteriérová výstava, inštalovaná na kamiónovom prívese rozpráva príbehy dvanástich svedkov totalitných režimov zo šiestich európskych krajín - Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska a Slovenska. "Výstava je jedinečná nielen svojím obsahom, ale aj spôsobom, ktorým ju autori nainštalovali. Skladá sa zo železnej konštrukcie drevenej časti predstavujúcej balkón na pavlači, vedúcej k dvanástim bytom. Dvere majú 'kukátka', cez ktoré návštevníci môžu nahliadnuť, pozrieť a vypočuť si príbehy ich obyvateľov," informuje samospráva Stupava na svojom webe.

Slovensko je otváracou krajinou tejto putovnej výstavy, expozícia bude mať sídlo tiež vo Viedni, Budapešti, Varšave, dánskom Roskilde, bulharskej Sofii, Drážďanoch a v októbri dorazí do Prahy, kde sa stane súčasťou osláv 100. výročia prvej Československej republiky.

Výstavu pripravili a realizovali organizácie Post Bellum v Česku, Post Bellum SK, Inštitút pre štúdium totalitných režimov a Archív bezpečnostných síl (Česko), Nemzeti Emlékezet Bizottságának Hivatala z Maďarska, Fundacja Sztuk Krytycznych z Poľska, nemecká organizácia Gedenkstätte Bautzner Straße Dresden, Medo Art z Rakúska a dánske združenie WorldWideWorld Culture.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.