• Kultúra
  • 04.11.2006 17:19

Kinoflikáři - hra v čase a na náhodu

0 0

September spravidla prináša so sebou do kín aspoň jeden pozoruhodný filmový titul, ktorý skutočne stojí za to. Distribučné spoločnosti si jednak „udobrujú“ milovníkov filmového umenia po návaloch superakčných, katastrofických a romantických prázdninových príbehov, navyše - na jeseň si do kinosál nájde cestu vždy viac ľudí ako počas letných horúčav.

Ťahákom, ktorý by mohol v septembri na filmových plátnach v dobrom slova zmysle zažiariť, je titul mladého českého režiséra a scenáristu z kolónky nezávislých filmových tvorcov Petra Zelenku Knoflíkáři.

Film s ničnehovoriacim, celkom spoľahlivo nepreložiteľným názvom (verme, že naši distributéri sa o to ani nepokúsia a neposunú jeho význam niekam celkom inde, ako sa to už veľakrát podarilo) nie je ani hravým, rozprávkovým príbehom, ako by titul mohol zvádzať, a Knoflíkáři zďaleka nie sú ani útočné bytosti z inej planéty.

Hrdinami Zelenkovej nezvyčajnej poviedkovej montáže sú najsúčasnejší súčasníci - smoliari, čudáci a outsideri, ktorým do života zasahuje Náhoda. Tá je na začiatku všetkých šiestich mikropríbehov - úlomkov zo života Knoflíkářov, tá napokon režisérovi dovoľuje všetko zarámovať do pôsobivého, chvíľami desivého výsledného obrazu. Tak amerického pilota z druhej svetovej vojny spájajú so strážcom zabudnutej železničnej staničky alebo pražským taxikárom takmer neviditeľné nitky zdanlivo nepodstatných rozhodnutí. A čas, v ktorom sa ich bizarné osudy prelínajú.

Zelenka, vyznávač takých mágov ako Woody Allen alebo Jim Jarmusch, hrá v Knoflíkářoch s divákom známu sympatickú hru na nejednoznačnosť: vyberte si, či ide o skutočnosť alebo fikciu, či sme už toto niekde videli, alebo sa nám to iba zdá. Či mohlo tragédiu v Hirošime zaviniť zlé počasie, či sme vlastne na konci alebo na začiatku príbehu. A čo by bolo, keby...

Tieto otázky sú vo filme dôležitejšie, ako vyrozprávanie bombastického, sugestívneho príbehu. A konanie smiešnych postavičiek spúšťané pomyselnými gombíkmi zasa zmysluplnejšie ako ich dramatické osudy a charktery. Titul, ktorý by nemal prejsť bratislavskými kinami bez povšimnutia. Zďaleka nielen preto, že je to film ovenčený posledným Českým levom a niekoľkými medzinárodnými filmovými cenami.

Alexandra Tinková

Jednu z hlavných postáv filmu Petra Zelenku Knoflíkáři si zahral Vladimír Dlouhý.
FOTO - ČT

Kinoflikáři - hra v čase a na náhodu


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.