Oko za oko, tvrdia mladí v Divadle a.ha

15.3.2008
0
Páčil sa vám článok?

Tragikomédia Oko za oko nepatrí k najčastejšie uvádzaným Shakespearovým hrám. Študenti a absolventi VŠMU porušili tento úzus a spomínané predstavenie premiérovo uviedli na scéne Divadla a.ha.

V živej rytmike deja, s vyrovnanými hereckými výkonmi a invenčnou réžiou ponúkli predstavenie, ktoré zaujme, upúta, poučí aj pobaví. Či už v uvedenom preklade Oko za oko alebo v inom názvosloví Veta za vetu, hra hovorí o previnení človeka a spleti pavučín, ktoré ho omotajú vo chvíli, keď odbočí, či nebodaj celkom zbehne, z cesty vydláždenej morálkou, mravnosťou, citlivosťou a vnímavosťou voči kráse života. Tvárou v tvár neresti a zhýralstvu, zamotá sa do osídel klamstva a bezvýchodiskovosť nastúpenej cesty ho uväzní v sieti ďalších intríg, amorálnych činov až zločinov.

A aj keď sa tvorcovia inscenácie rozhodli podať posolstvo hry v duchu rozprávkových koncov, kde zlo býva potrestané a dobro víťazí, divák je stále na pochybách, či vykonávateľ „dobra a spravodlivosti“ nepodá za rohom ruku neprávu, pretože jeho pudy a najnižšie chute mu velia podľahnúť pokušeniu. Hra zostáva otvorená, tak ako je po večnosť otvorený problém viny a pomsty, lásky a smilstva, cnosti a neresti. V réžii Petra Weincillera sa predstavujú študenti a absolventi VŠMU Elena Kolek – Spaskov, Přemysl Boublík, Matúš Krátky, Martin Križan a Juraj Ďuriš. Vo svojich hereckých kreáciách ponúkli mozaiku postáv a osudov so všetkými ľudskými vlastnosťami, tými, ktoré nás povznášajú k nebesiam, no hneď za nimi sa v plíživom tieni plazia činy sácajúce nás medzi ohnivé jazyky pekelných plameňov.

Verní znalcovi ľudských vášní aj osudov, anglickému dramatikovi Wiliamovi Shakespearovi, tak herci a tvorivý tím priniesli na scénu pútavý príbeh v zaujímavom inscenačnom podaní. Prvá repríza predstavenia bude v Divadle a.ha 16. marca o 19.00 h.

Dáša Šebanová

Páčil sa vám článok?