Koronavírus: Začína sa očkovanie treťou dávkou, takto to funguje

13.10.2021
0

Zdroj: Barbora Jančárová/Staré Mesto

Páčil sa vám článok?

Ministerstvo zdravotníctva Sdnes sprístupnilo možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 u dospelých. Informovala nás o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Na Slovensku sa začína očkovanie 3. dávkami vakcínou proti ochoreniu Covid-19. Určené je pre pacientov s oslabenou imunitou. Spôsobov, ako sa záujemcovia môžu dať zaočkovať, je niekoľko.

Národné centrum zdravotníckych informácií podľa zoznamov od zdravotných poisťovní bude oddnes posielať SMS správy všetkým pacientom na základe ich diagnóz.
Ide o pacientov:

- na aktívnej liečbe nádorových ochorení a hematologických malignít
- po transplantácii orgánov užívajúcim lieky na oslabenie imunitného systému
- po transplantácii kmeňových buniek v posledných 2 rokoch
- užívajúcich lieky na potlačenie imunitného systému (napr. chemoterapia, reumatologické a iné imunitne podmienené ochorenia liečené imunosupresívnou liečbou s alebo bez systémových kortikoidov),
- so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou - podľa zváženia ošetrujúceho klinického imunológa a v závislosti od charakteru ochorenia)
- s primárnou alebo sekundárnou aspléniou
chronickým renálnym zlyhávaním
- s pokročilou alebo neliečenou HIV infekciou
na liečbe vysokými dávkami kortikoidov alebo iných liekov potláčajúcich imunitnú odpoveď

Po doručení informačnej SMS sa môžu títo pacienti zaregistrovať na stránke www.korona.gov.sk alebo www.vakcinacia.nczisk.sk. Po pridelení termínu sa dostavia na nimi zvolené miesto a budú zaočkovaní.

Registrácia na 3. dávku prostredníctvom elektronického formulára však bude umožnená len tým pacientom, ktorí dostanú informačnú SMS.

Pacienti s informačnou SMS správou sa budú môcť dostaviť na podanie 3. dávky vakcíny aj do vakcinačného centra, v ktorom sa dá zaočkovať bez registrácie. Preukážu sa SMS správou od NCZI, vyplnia potrebné dokumenty a po konzultácii s lekárom budú zaočkovaní. Rovnaký postup môžu zvoliť aj pri očkovaní u všeobecného lekára v ambulancii.

Pre efektívnejší manažment pacientov však ministerstvo zdravotníctva odporúča, aby záujemcovia využili registračný formulár.

Pacienti, ktorí nedostanú informačnú SMS správu od NCZI, no zároveň trpia niektorou z vyššie uvedených diagnóz, musia navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý im po zhodnotení ich zdravotného stavu vystaví výmenný lístok. S ním sa následne bez registrácie dostavia vakcinačného centra alebo k ambulantnému lekárovi, ktorý očkuje proti ochoreniu Covid-19.

Podanie 3. dávky vakcíny pre túto skupinu pacientov je možné najskôr 4 týždne po podaní 2. dávky vakcíny.

(ts, ms) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie