Infektológ Sabaka prezrádza: Toto sú najväčšie mýty o rúškach

4.9.2020
0

Zdroj: Archív Peter Sabaka

Páčil sa vám článok?

Ministerstvo zdravotnícta v spolupráci so známym infektológom Petrom Sabakom, ktorý lieči najťažšie prípady pacientov s Covidom-19, vypracovalo zoznam najčastejších omylov, ktoré si ľudia myslia o rúškach.

Tento zoznam mýtov zverejnilo ministerstvo na sociálnej sieti:

"Rúška nemajú zmysel pre zdravých ľudí"

Mnohí ľudia sa cítia zdraví, majú žiadne alebo len mierne symptómy, ale napriek tomu sú prenášačmi vírusu. Preto je dôležité, aby rúška nosilo čo najviac ľudí, pretože v skutočnosti nemusíme vedieť, že sme prenášačom vírusu.

"Nevieme, či rúška vôbec fungujú"

O efektívnosti nosenia rúšok hovoria organizácie ako WHO, Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb alebo Úrad verejného zdravotníctva. Je pravda, že rúška nemusia fungovať dokonale, ale medzi odborníkmi je zhoda, že nejaká ochrana je lepšia ako žiadna ochrana.

Efektívnosť rúšok potvrdzujú viaceré štúdie a výskumy. Napríklad Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb dokumentuje prípad dvoch kaderníkov infikovaných koronavírusom, ktorých rukami prešlo 139 pacientov a s každým strávili minimálne 15 minút. Všetci nosili rúška a nikto sa nenakazil.

"Rúška spôsobujú nedostatok kyslíka a môžu viesť k otrave oxidom uhličitým z vlastného dychu"

Nosenie rúšok môže byť nepríjemné, ale určite nevedie k nedostatku kyslíka alebo k otrave oxidom uhličitým. Rúška sú priedušné a molekuly kyslíka alebo oxidu uhličitého cez ne prenikajú, pretože sú tisícnásobne menšie ako vírusové čiastočky, ktoré majú rúška zachytávať.

"Rúška oslabujú imunitu, spôsobujú infekcie a zdravotné problémy"

Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali takéto tvrdenie. Rúška dlhodobo a rutinne používajú chirurgovia, rúška sa tiež dlhodobo nosia v mnohých ázijských krajinách. Treba dodržiavať hygienu a rúška pravidelne prať (a nenosiť opakovane jednorázové rúška). Aj keď nosenie rúšok môže byť nepríjemné, sú bezpečné a predstavujú efektívny spôsob ako spomaliť šírenie vírusu.

☝️Nosiť rúška je povinné iba v interiéroch (mimo svojho bydliska). V exteriéroch je nosenie rúška odporúčané v prípadoch, keď nie je
možne dodržiavať dvojmetrové odstupy.

(ms)

Páčil sa vám článok?