VIDEO: Vláda schválila sedem opatrení na pomoc podnikateľom a firmám

29.3.2020
Premiér Igor Matovič

Zdroj: Úrad vlády

Páčil sa vám článok?

Lídri koalície oznámili dnes doobeda nové ekonomické opatrenia prvej pomoci zamestnancom, živnostníkom a firmám.

Tu sú jednotlivé opatrenia:

-štát preplatí 80 % platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté,

-príspevky pre živnostníkov a zamestnancov vo firmách, ktoré zaznamenali pokles tržieb,  sa bude odvíjať od výšky ich prepadu,

-poskytnutie mesačných bankových záruk vo výške 500 miliónov eur, ktoré potom komerčné banky posunú k podnikateľom za výhodných podmienok,

-pre zamestnancov v karanténe a OČR sa uhradí 55 % z ich hrubej mzdy,

-odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb viac ako o 40 %,

-odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb viac ako o 40 %.

Zdroj: fb/OĽANO

Lídri koalície oznamujú nové ekonomické opatrenia

Podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) by malo ísť o pomoc 800-tisíc zamestnancom a 200-tisíc SZČO. Žiadosti majú firmy posielať od pondelka budúceho týždňa, peniaze sa majú začať vyplácať 15. apríla.

Predseda parlamentu Boris Kollár hovorí, že najdôležitejší odkaz občanom je, že všetci sme na jednej lodi.„Nikdy v histórii Slovenska nebola realizovaná pomoc v takomto rozsahu a robíme všetko preto, aby sme na nikoho nezabudli. Teraz nie je čas na hádky, teraz musíme tri mesiace všetci ťahať za jeden povraz a týmto pridávam ruku opozícii, nech sa pridá a nech predkladajú rozumné návrhy,“ povedal Kollár.

Ak to bude potrebné, pomoc ekonomike bude v miliardách eur, povedala vicepremiérka Remišová (Za ľudí). “Keď bude treba, budeme v opatreniach pokračovať, kým sa nepodarí túto krízu zvrátiť.”

Ako uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), opatrenia nie sú určené na to, aby pokryli firmám zisky, ale aby zmiernili dosah opatrení proti pandémii na ekonomiku krajiny. "Nie sú to všetky opatrenia, budeme predstavovať ďalšie možno desiatky drobnejších opatrení, o to presnejšie cielených," avizoval. Ako príklad uviedol opatrenia na pomoc cestovným kanceláriám. Okrem toho firmy, ktoré mali v rokoch 2014 až 2018 stratu a doteraz si ju nezapočítali, si ju budú si môcť uplatniť naraz, povedal minister Richard Sulík.

Ako dlho budú tieto opatrenia trvať, je v tomto momente ťažké odhadnúť, povedal minister financií Heger (OĽaNO). “Sme pripravení poskytovať tieto opatrenia dovtedy, dokedy budú potrebné.“ Pomoc je férová, spravodlivá a dobrá.“ 

Čo sa týka gastrobiznisu, premiér Matovič povedal, že nevedia vyriešiť problém ľudí, kde zamestnanci dostávali často minimálnu mzdu a zvyšok platu načierno v hotovosti. „Vymyslieť príspevok za ušlé tringelty by už bolo príliš.“

„Koľko mesiacov to bude trvať, o toľko sa zadĺžime,“ otvorene hovorí Matovič. Matovič zdôrazňuje, že pomoc pre zamestnávateľom je určená len tým, ktorí neprepustia zamestnancov. Zároveň tvrdí, že pred prijatím opatrení vláda komunikovala s desiatkami podnikateľov.

Premiér Matovič hovorí, že štát išiel na hranicu svojich možností. „Samozrejme, že to nie je preplatenie všetkých nákladov a strát. Nechceme ľudí klamať. Toto je maximum, čo si vieme dovoliť.“

Náklady na tieto opatrenia môžu dosiahnuť 1,5 miliardy eur, teda viac ako 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) mesačne. V utorok zasadne vláda a zákony týkajúce sa ekonomických opatrení by mohli byť posunuté do parlamentu. Ten bude o nich rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

(nc)

Páčil sa vám článok?