Svedectvo od Slovenky vo Francúzsku. Ako bojujú proti koronavírusu? Budete nemilo prekvapení

13.3.2020
0

Zdroj: TASR/AP

Páčil sa vám článok?

Ak máte pocit, že Slovensko nerobí dostatočné opatrenia proti šíreniu koronavírusu, pozrite sa s nami do iných štátov. Francúzsko, ktoré podľa oficiálnych štatistík eviduje 2876 prípadov ochorenia na koronavírus, pričom 61 ľudí mu už podľahlo, začalo s opatreniami podobnými našim len v týchto dňoch. A celkovo sú miernejšie ako tie naše.

„Situácia vo Francúzsku je divná,“ píše Slovenka Miroslava, ktorá žije už vyše 20 rokov v département 38, région Rhône Alpes blizko Lyonu. „Dodnes nám opakovali, že netreba panikáriť, že stačí dodržiavať základy hygieny.“

 „Aj predvčerom vysvetľoval minister zdravotníctva v médiách, prečo u nás netreba robiť opatrenia podobné tým v Taliansku... pretože zdravotnícky systém máme na lepšej úrovni.... Iba zmenil počet povolených osôb na verejných podujatiach z 5000 na 1000. Ešte predvčerom mala jedna kandidátka za starostku míting v Paríži. Prišiel jej pomôcť aj Nicolas Sarkozy. Tak tam pustili 900 ľudí a bolo. No boli aj nezávislí kandidáti, čo mítingy radšej zrušili.“

Vo Francúzsku je takisto komplikované zohnať dezinfekčné gély na ruky či rúšky. „Na lekársky predpis ich môžeš získať v lekárni, ale len keď robíš v zdravotníctve. A čo bolo k dispozícii v nemocniciach, ľudia pokradli a dnes to nájdeš za prehnane ceny na nete,“ dodáva.

Fanúšikovia Paríž St. Germain 11. marca pred štadiónom, na ktorý sa nedostali pre opatrenia v súvislosti s epidémiou koronavírusu:

Zdroj: TASR/AP

Zákaz návštev v domovoch seniorov a na oddeleniach dlhodobo chorých platí aj vo Francúzsku, rovnako sa zrušili mnohé verejné podujatia, ale deti ešte včera chodili normálne do školy. „Sú však výnimky. Na Korzike sú všetky školy zatvorené do 29. marca. U nás prefekt v Montpellier zavrel jasle aj školy a povolil akcie maximálne pre 50 ľudí. Ale francúzsky prezident až včera večer v prejave vyhlásil oficiálne uzatvorenie škôl. Ale ja som napríklad predvčerom dostala mejl, že dcéra má v sobotu regionálne preteky v gymnastike.“ hovorí Miroslava. Až dnes sa dozvedela, že preteky sú zrušené. „Včera som volala druhej dcére, ktorá študuje druhý ročník medicíny, či majú aspoň na lekárskej fakulte k dispozícii ochranné prostriedky. Tak ma vysmiala. A od dnes má praktické cvičenia v nemocnici. A jej tútor je pneumológ...“

Na letiskách vraj neboli do včera žiadne výnimočné opatrenia. „Zamestnanci parížskej dopravy síce štrajkovali, že nie sú vybavení ochrannými prostriedkami, ale nepomohli si. Rovnako ako pracovníci v Louvre. Je divné sledovať, aké opatrenia robia iné krajiny a tu do včera takmer nič. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v prejave poďakoval lekárom a vyhlásil, že Francúzsko je super pripravené a organizované a reaguje adekvátne k vývoju situácie. Uznal, že sme len na začiatku a situácia sa zhorší. Urobil prednášku o správnom správaní a vyjadril presvedčenie, že sme disciplinovaní. Slovo pandémia však použil len raz, aj to na konci a veľmi rýchlo. Bez akýchkoľvek čísel či štatistík. Povedal, že treba chrániť starých a chorých. Vyhlásil od pondelka uzavretie škôlok a škôl aj univerzít, no budú sa organizovať niečo ako družiny pre deti. Rodičia majú právo zostať doma. Rodič zavolá do roboty a zamestnávateľ cez poisťovňu urobí papiere a rodič je platený ako na PN. O  organizovaných podujatiach nehovoril, ani o tom, že by sa zatvárali obchody a športoviská. Doprava bez zmeny a komunálne voľby už túto nedeľu tiež. Hranice sa nezatvárajú. Urobil prednášku o tom, že zatiaľ to nie je nutné a že by bolo treba rozhodnúť v rámci Európy a nie INDIVIDUÁLNE a EGOISTICKY ako v iných krajinách. No nemenoval Slovensko. Médiá však o opatreniach v Česku a na Slovensku hovorili celý deň.“

(in)

Páčil sa vám článok?