V Bratislavskej arcidiecéze je dočasne dovolené podávanie prijímania na ruku

7.3.2020
0
Stanislav Zvolenský

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

V bratislavskej arcidiecéze je dočasne dovolené podávanie svätého prijímania na ruku. Ide o jedno z preventívnych opatrení pred šírením nového koronavírusu.

Opatrenie, ktorý vydal bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, platí od soboty do 31. marca.

Arcidiecéza v tejto súvislosti prosí kňazov, že keď budú opatrenie zavádzať, aby informovali veriacich, že ide o dočasný spôsob a aby vysvetlili postup podávania svätého prijímania na ruku. "Veriaci majú k svätému prijímaniu pristupovať tak, že predložia otvorenú dlaň vo výške hrude, kňaz položí eucharistiu veriacemu na otvorenú dlaň a veriaci si ju sám druhou rukou vloží do úst pred kňazom. Potom odíde na svoje miesto," uvádza bratislavská arcidiecéza. Potrebné je dbať na to, aby veriaci neodišiel s eucharistiou v ruke.

Arcidiecéza zároveň v rámci prevenčných opatrení požiadala kňazov, aby veriacim vysvetlili, že z neúčasti na svätej omši v nedeľu a prikázaný sviatok ospravedlňuje nielen fyzická, ale aj morálna nemožnosť. Fyzická nemožnosť je napríklad choroba. Morálna nemožnosť je napríklad vtedy, keď niekto vo svedomí pociťuje, že účasť na svätej omši v danej situácii preňho môže znamenať ohrozenie života. Môže ísť o starých a chronicky vážne chorých ľudí, o tých, ktorí sú po náročných operačných zákrokoch, o malé deti, tehotné ženy i ľudí, ktorí sa starajú o chorých. V takýchto prípadoch môžu dané osoby zostať doma a prenos svätej omše sledovať napríklad cez televízne či rozhlasové vysielanie.

Kňazom sa tiež opakovane pripomína, aby si pred slávením svätej omše dôkladne umyli a dezinfikovali ruky. Je potrebné dbať na zvýšenú hygienu a častejšie upratovanie v kostoloch a pastoračných centrách. Organizovanie pútí a iných spoločných podujatí nad rámec bohoslužieb - s účasťou väčšieho počtu veriacich - sa odporúča dočasne odložiť.

(TASR) 

Páčil sa vám článok?