Pri úprave odstránili železný arkier

31.1.2007
0
Páčil sa vám článok?

Dom na rohu Rybárskej brány a Panskej ulice s dnes málo zaujímavou fasádou postavili na mieste gotického meštianskeho domu, ktorý stál na úzkej parcele pri uličke vedúcej k Rybárskej bráne.

Pozemok bol taký úzky, že sa tu nedal zriadiť ani najmenší dvorček. Pôvodná fasáda domu, ktorý postavili v 80. rokoch 19. storočia podľa projektu Ignáca Feiglera, bola omnoho ozdobnejšia.

V 30. rokoch sa sem z Hurbanovho námestia presťahoval obchod I. Steinera s pánskou a chlapčenskou konfekciou. Po druhej svetovej vojne ho nahradil obchod Darex, kde bolo možné nakupovať zahraničné, ale aj domáce výrobky, ale len za tvrdé valuty. Ten vystriedalo Bulharské kultúrne stredisko, až kým dom pred pár rokmi reštituovala rodina Steinerovcov.

Skosené nárožie objektu bývalo ozdobené vo výške 1. a 2. poschodia ojedinelým zaskleným arkierom zo železnej liatiny. Ten však pri “modernizácii” fasády spolu s inými ozdobami okolo roku 1930 odstránili.

Štefan Holčík
FOTO - Vladimír Mišauer

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.