Spomienkový album 06/1999

26.1.2007
0
Páčil sa vám článok?

Do hlbokej priekopy pred Laurinskou bránou postavili ešte v stredoveku predsunutú pevnôstku na kruhovom pôdoryse – barbakan.

Keď hradby na konci 18. storočia prestali slúžiť ako opevnenie mesta, prišiel ktosi s nápadom postaviť do priekopy medzi starou vežou brány a barbakanom dom, pričom do bývalej priekopy zapustili rozsiahle niekoľkopodlažné pivnice ideálne na uskladnenie sudov s vínom.

Jednoposchodový dom, viditeľný z ulice, nedal ani tušiť, aké bohatstvo sa pod ním skrýva. Okolo pomerne dlhého a úzkeho dvora, ktorý bol rovnobežný s múrom mestského opevnenia, stáli hospodárske stavby, stajne a priestory pre personál obchodníka s vínom, možno aj prešovňa hrozna.

Dom z obdobia okolo roku 1780 zbúrali pred rokom 1928, aby na jeho mieste vyrástol moderný obchodný dom s pasážou Centrál, ktorá bola (a hádam znovu aj bude) napojená na impozantný priestor starej Mestskej tržnice.

Štefan Holčík
FOTO - archív a Vladimír Mišauer

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.