Najveselšie bolo v Grassalkovichovom paláci

25.1.2007
0
Páčil sa vám článok?

Opäť sa ocitáme v plnej plesovej sezóne. Bratislavská plesová sezóna má niekoľko storočnú tradíciu. Najveselšie bývalo už v 18. storočí v paláci, ktorý dal postaviť Anton GRASSALKOVICH (od roku 1879 sa volalo Grassalkovichovo aj námestie pred palácom.) V dnešných časoch je to prezidentský palác, do ktorého dali inštalovať dvojplatničku.

Anton I. Grassalkovich sa objavil v Bratislave začiatkom l8. storočia z Balkánu. Jeho syn Anton II. Grassalkovich sa stal v roku 1736 barónom a v roku 1751 grófom. V roku 1784 to dotiahol na knieža. Rod mal smolu, lebo po meči v roku 1841 vymrel. To bolo práve v roku, keď do Bratislavy priplával z Viedne loďou Hans Christian Andersen, slávny dánsky rozprávkar. Aj keď priplával až po plesovej sezóne, zúčastnil sa na niekoľkých šľachtických večierkoch a na chvíľu sa v Prešporku strmhlav zamiloval. Priznal sa k tomu vo vlastnom životopise, ktorý nájdete v univerzitnej knižnici.

No vráťme sa do plesových sezón môjho obľúbeného 18. storočia. Anton Grassalkovich vo svojom prepychovo zariadenom paláci rád organizoval plesy na najvyššej úrovni. Orchester mu požičiaval gróf Esterházy a bol to orchester, ktorý v tom čase dirigoval Jozef Haydn! Pamätný ples sa konal na počesť dcéry Márie Terézie - Kristíny. Práve sa vydala za Alberta, a mama im namiesto bytu dala bratislavský hrad. Na ples bola pozvaná aj ďalšia dcéra Márie Terézie budúca francúzska kráľovná Mária Antoinetta, ale Európa bola taká zasnežená, že Mária Antoinetta zostala radšej v Schönbrunne a čítala si knihu.

Grassalkovichov palác v 19. storočí pustol. Príležitostne v ňom organizovali výstavy obrazov a sôch. V roku 1865 sa na výstave objavila aj olejomaľba obrovských rozmerov „NERO NA ZRÚCANINÁCH RÍMA“ od Pilotyho, ktorú zapožičal gróf Ján Pálffy. S palácom to išlo dolu kopcom. Zašlo to ďaleko, že v rokoch 1871 - 1878 bol v paláci umiestnený dámsky penzionát dievčenskej kráľovskej preparandie.

Veselé časy sa vrátili medzi múry paláca až v júli roku 1882, keď ho kúpil pre vlastné potreby veľkoknieža Frigyes za 480 tisíc forintov. Hneď po jeho nasťahovaní sa obnovili plesy v nádherných sieňach paláca, kým jeho manželka v plesovej sezóne vždy rodila. Počas štyroch plesových sezón prišli na svet štyri dcéry. Celá Bratislava tvrdila, že najkrajšia je Natália. Veď ju aj vytancoval na plese v Grassalkovichovom paláci sám cisár František Jozef I., kým jeho manželka Sisi bola pri studenom buffete.

Koniec 19. a začiatok 20. storočia... to boli časy posledných nádherných plesov v mocnárstve. Do tanečných lístkov šľachtických dcér sa už začal podpisovať aj istý Milan Rastislav Štefánik, lev tanečných parketov až po Sant Peterbourgh. To ešte stála v Bratislave oproti Grassalkovichovmu palácu brána pri Suchom mýte (zvaná aj Suchomýtska brána), ale začali sa moderné časy: pred palácom už mala zastávku prvá bratislavská električka zo stanice smerom na Zukermandel. Po dvoch svetových vojnách a po komunistoch sa vraciame v novom tisícročí do tradičných plesových sezón. Dobrú zábavu, Bratislavčania!

Július Satinský

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.