HISTÓRIA: Posledná korunovácia v našom meste sa konala 28. septembra 1830 a panovníkom sa stal Ferdinand V.

28.9.2021

Zdroj: koláž abn - TASR a FB Monarchisti

Páčil sa vám článok?

Bratislava, teda presnejšie povedané Prešporok bol korunovačným mestom Uhorska v rokoch 1563 až 1830 a posledným panovníkom, ktorý tu absolvoval tento slávnostný obrad Ferdinand V. prezývaný aj Dobrotivý. Práve 28. september pred 191 rokmi bol významným dňom najmä pre naše mesto, ktoré je na svoju korunovačnú minulosť patrične hrdé.

Výročie poslednej prešporskej korunovácie dnes na FB stránke Monarchisti pripomenula jej administrátorka Iveta Plšeková - bývalá viceprimátorka Bratislavy nasledovne: "Už skoro ráno o štvrtej hodine, keď z hradu zazneli výstrely z dela. Hlavný dvorský maršal knieža Colloredo a hlavný kráľovský stajník knieža Trauttmannsdorf v Dóme za prítomnosti zástupcov stavov otvorili truhlu s korunou a klenotmi. Ešte pred príchodom korunovačného sprievodu do chrámu prišli vysokí preláti." 

"Po pol ôsmej sa z prímasovho paláca pohol sprievod do Dómu sv. Martina. Do chrámu prišli všetci v slávnostnej procesii. Cisára a cisárovnú posadili na tróny vľavo od oltára, princa do stredu. Pred začiatkom obradu si budúci kráľ pokľakol pred svojho otca cisára Františka I., ktorý mu dal požehnanie. Obrad korunovácie viedol kardinál Alexander Rudnay. Bol jedným z mála príslušníkov vysokej cirkevnej hierarchie šľachtického pôvodu, ktorý sa hlásil k slovenskej národnosti," pokračuje príspevok k 191. výročiu korunovácie Ferdinanda V.  

Zdroj: Maľba Eduarda Gurka

​Korunovačný obrad sa odohrával aj v uliciach mesta, podobne ako si to pripomíname v rámci korunovačných dní či slávností...

 "Po obrade nasledoval slávnostný obed v prímasovom paláci. Servíroval sa pečený vôl, ktorého zvyšky sa rozdelili veseliacemu sa ľudu. Zábava v uliciach mesta pokračovala až do večera, ulice boli slávnostne osvetlené a plné ľudí. Medzi obrovským davom prítomných boli aj najvýznamnejší šľachtici monarchie: gróf Zichy, Nádasdy, knieža Esterházy a ďalší. Ferdinand V. dostal od stavov ako dar 50-tisíc dukátov, ktoré venoval na dobročinné ciele a rozšírenie vojenskej akadémie. V deň korunovácie sa pasovali aj rytieri. Vďaka svojej priateľskej povahe získal meno Dobrotivý. Oženil sa s princeznou Máriou Annou zo Sardínie," uvádza sa ďalej v historických prameňoch. 

Zdroj: Obraz Vincenta Raimunda Grunera

​Korunovačný akt zachytil vo svojom diele aj maliar Vincent Raimund Gruner.

​"Ferdinand V. bol v roku 1835 bol korunovaný za rakúskeho cisára a o rok neskôr sa stal českým kráľom. Išlo zhodou okolností aj o poslednú korunováciu v českých dejinách. Do vládnutia však pre svoj zdravotný stav zasahoval minimálne. Krajinu za neho riadila štátna konferencia, ktorú tvorili Ferdinandov strýko arcivojvoda Karol Ľudovít, gróf František Anton Kolovrat a kancelár Klemens von Metternich," pripomína FB stránka Monarchisti.

Zdroj: Maľba Eduarda Gurka

Na korunovačnej hostine sa zúčastnili stovky významných obyvateľov rakúsko-uhorskej monarchie... 

​(ars)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie