Spomienkový album 01/2001

1.12.2006
0
Páčil sa vám článok?

Na vonkajšom okraji mestskej priekopy vznikali domy už aj v čase, keď ešte bolo mestské opevnenie udržiavané. Mešťania si ich stavali s vedomím, že by sa museli v prípade vojenského napadnutia mesta zbúrať, aby neprekážali obrane.

Aj po stranách nájazdu na most pred Michalskou bránou stáli domy už v polovici 18. storočia. Pravý z nich v 19. storočí zásadne prestavali. Už v 30. rokoch 20. storočia ho však považovali za nemoderný, a preto ho nahradili novostavbou. Tú projektoval tunajší rodák architekt Christian Ludwig (1901 - 1967). Už skôr postavil v Bratislave a na jej blízkom okolí rad vynikajúcich stavieb, z ktorých najznámejšie sú nájomný a obchodný dom Rudolfa Manderlu a bývalý obchodný dom B. Brouk.

Dom pri Michalskom moste postavili až v roku 1938. Prízemie a suterén domu slúžili ako predajne textilu (Ramharter, neskôr podnik SBOR). Prvé poschodie novostavby bolo vyhradené exkluzívnej kaviarni Regina s panoramatickými pohľadmi na barokové objekty Michalskej brány a veže a na komplex kostola trinitárov. Po druhej svetovej vojne objekt znárodnili. Prízemie zariadili ako kníhkupectvo. Kaviareň ako buržoázny prežitok zrušili a namiesto nej sa do priestoru, z ktorého vyhodili aj originálne zariadenie vysokej kvality, nasťahovala „galéria grafiky“ (neskôr pomenovaná podľa grafika C. Majerníka). Dnes je priestor prázdny.

Dňa 7. decembra otvorili v Rakúskom kultúrnom centre na Zelenej ulici výstavu diela Christiana Ludwiga. Na vernisáži sa zúčastnila aj vdova po architektovi pani Ludwigová vo veku vyše 90 rokov a ich syn - popredný rakúsky maliar Christian Ludwig Attersee. V ten istý večer v Slovenskej národnej galérii sprístupnili aj reprezentačnú výstavu jeho diela.

Na oboch vernisážach sa zúčastnil aj pán Fritz Manderla, syn Rudolfa Manderlu, ktorý v roku 1934 postavil prvý mrakodrap v centre Bratislavy.

Štefan Holčík
FOTO - archív a Vladimír Mišauer

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.