HISTÓRIA: Od pádu britského bombardéra RAF pri Čunove uplynulo 75 rokov

5.10.2019

Zdroj: FB RAF

Páčil sa vám článok?

Pád britského bombardéra RAF (Royal Air Force) Wellington v roku 1944, pri ktorom zahynulo všetkých päť členov posádky, si po 75 rokoch pripomenuli Slováci aj s rodinou jedného z vojakov pietnou spomienkou pri pamätníku v Čunove. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka britského veľvyslanectva na Slovensku Monika Holečková.

"Britský bombardér typu MF 485-'A' dostal 5. októbra 1944 nadránom za úlohu zhodiť míny do rieky Dunaj v blízkosti Bratislavy s cieľom zabrániť plavbe lodí. Leteli zo základne Foggia v severnom Taliansku. Keď sa však lietadlo priblížilo k Dunaju, bolo zostrelené nepriateľskou delostreleckou loďou a zrútilo sa do rieky. Z piatich členov posádky neprežil nikto," priblížila Holečková. Členmi posádky bombardéra boli Arthur Mayers, Vallance McCall, Charles Gunby, Harry Hesketh a Robert Johnson.

Na pietnej spomienke sa podľa slov Holečkovej zúčastnili aj príbuzní radistu Charlesa Gunbyho z Veľkej Británie a Kanady. Doplnila, že pred týždňom pamätník navštívil aj synovec pilota Arthura Mayersa z Austrálie.

Na počesť zosnulých vojakov preleteli ponad pamätník v úvode spomienky lietadlá L-39 Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Na spomienke sa zúčastnil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Andy Garth. "Pozvanie prijali aj zástupca náčelníka Generálneho štábu SR generálmajor Josef Pokorný a ďalší zástupcovia Ministerstva obrany SR, britských spoločností pôsobiacich na Slovensku, britskej komunity a verejnosť," dodala.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.