Spomienkový album 05/1998

27.11.2006
0
Páčil sa vám článok?

Vysoká ulica (Hochstrasse) bola už od stredoveku miestom s prevažne vinohradníckym obyvateľstvom. Blízka mestská brána na Suchom Mýte (Dürre Maut) umožňovala rýchly prístup do vinohradov nad terajšou Štefánikovou ulicou a rovnako umožňovala pomerne ľahký zvoz úrody hrozna do prešovní a pivníc.

Dom číslo 49 bol typickým bohatým vinohradníckym domom s hlbokými pivnicami a dvorom, kde sa dalo posedieť, kde sa mohli schádzať hostia „pod viechou“. Do roku 1945 patril dom nemeckej vinohradníckej rodine Hoffmannovcov.

Po ich odsune sa stal štátnym majetkom a roku 1948 ho získala rodina Paulikovcov, ktorí sa ako slovenskí presídlenci prisťahovali do Bratislavy z okolia Budapešti. Chceli tu pokračovať v starom rodinnom remesle, v starej rodinnej tradícii výroby vína.

Pomery po roku 1950 im to však znemožnili. Dom, staticky narušený pri výstavbe okolitých moderných objektov, chátral. Po roku 1990 ho zbúrali a na jeho mieste dnes stojí budova Burzy cenných papierov.

Štefan Holčík
FOTO - archív a Vladimír Mišauer

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.