Vetracie okienka sú zo stredoveku

27.11.2006
0
Páčil sa vám článok?

Pri mestskom opevnení od Mi­chalskej brány smerom k Laurinskej bráne si chudobnejší mešťania už od stredoveku stavali svoje obydlia. Tie však neboli veľmi isté, lebo v prípade ohrozenia ich museli opustiť a strhnúť. Napriek tomu sa v nich zachovalo viacero architektonických článkov datovaných až do 15. storočia.

Dom na Zámočníckej 5 bol v minulom storočí značne schátraný, preto jeho prednú časť zbúrali a okolo roku 1880 ju nahradili novým dvojposchodovým domom, ktorý zrejme staval Ignác Feigler.

Zo starého domu sa zachoval suterén zaklenutý v 17. storočí. Vetracie okienka zo suterénu do ulice, ako aj steny pivnice sú ešte stredovekého pôvodu.

Dom v 80. rokoch reštaurovali. Po rekonštrukcii sa stal sídlom mestskej organizácie PAMING, ktorá zabezpečuje opravu a údržbu pamiatkovo zaujímavých objektov. Na prízemí je umiestnená predajňa moderného úžitného umenia (Galéria X).

Štefan Holčík
FOTO - Vladimír Mišauer

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.