• História
  • 16.05.2018 08:03

Mimoriadna výstava: Na hrade uvidíte na vlastné oči dokumenty o vzniku Československa

0 0
Výstava dokumentov o vzniku ČSR na hrade
Zdroj: TASR

Česko-slovenskú/Slovensko-českú výstavu na druhom poschodí Bratislavského hradu obohacujú tri významné dokumenty súvisiace so vznikom Československa pred 100 rokmi. Sú to ratifikačné protokoly mierových zmlúv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, ktoré sú uložené v Paríži.

"Tieto dokumenty sú prvýkrát mimo Francúzska pre túto veľkú výstavu vzniku vašej bývalej republiky. Sú tiež pripomienkou skončenia prvej svetovej vojny, ktorá by mala byť aj ponaučením z histórie starej Európy," povedal na utorkovom sprístupnení ratifikačných protokolov veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Christophe F. Léonzi.

Po skončení prvej svetovej vojny sa svetové mocnosti stretli v Paríži na rokovaniach o budúcnosti Európy. Toto mesto bolo zvolené za depozitára 50 kartónov zmlúv, ktoré uchováva. Vojnou zničené Francúzsko tak prispelo k vytvoreniu novej Európy.

Vystavené protokoly sú dokumenty versaillského mierového systému, ktorými zástupcovia Československa (Tomáš G. Masaryk a Edvard Beneš) prijali ich výsledky. Každý obsahuje výsledky dohôd s porazenými štátmi: Nemeckom (zmluva z 28.6.1919), Rakúskom (10.9.1918) a Maďarskom (4.6.1920), ktoré ratifikovali 10.11.1919 a 19.3.1921 (na fotografii je mapa a ratifikačné protokoly mierových zmlúv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu).

Aj podľa generálneho riaditeľa SNM Branislava Panisa je ojedinelé vystavenie uvedených dokumentov mimoriadnou udalosťou. "Je to výsledkom ročnej diplomacie a musím povedať, že francúzska strana nám vyšla veľmi v ústrety pri tomto zapožičaní za hranice," uviedol Panis.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.