Obnova televízneho dohľadu križovatiek pokračuje
Magistrát pokračuje s rozmiestňovaním kamier na frekventované križovatky a komunikácie na území mesta, v súčasnosti sa vykonávajú práce na druhej etape a pripravuje sa tretia, posledná etapa.
Cieľom stavby, ktorá sa oficiálne nazýva Obnova televízneho dohľadu križovatiek, je poskytovať aktuálne informácie o stave dopravy na komunikáciách a na vybraných križovatkách zahrnutých do systému centrálneho riadenia. Má umožniť operatívne aktualizovať podmienky riadenia na území jednotlivých mestských častí.
Kamery sú prepojené s ústredňou Krajského dopravného inšpektorátu Policajného zboru na Špitáskej ulici a Diaľničnou ústredňou Národnej diaľničnej spoločnosti na Domkárskej ulici, pripravuje sa prepojenie s pracoviskom magistrátu na Laurinskej ulici číslo 7. Systém zahŕňa mestské časti: Staré Mesto, Nové Mesto, Ružinov, Vrakuňa, Petržalka, Karlova Ves, Lamač a Dúbravka.
V prvej etape, ktorá sa uskutočnila v rokoch 2005-2006, sa osadili kamery na križovatkách Mlynské nivy - Košická, Košická -Prístavná, Rožňavská - Vajnorská, Gagarinova - diaľnica D1, Račianska - Jarošova, Dolnozemská - Einsteinova. ako aj na Moste Apollo (na oboch stranách), na Novom moste - nábreží a na Račianskom mýte. Súčasne sa vybudovalo prepojenie medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou a krajským dopravným inšpektorátom. Práce si vyžiadali investície 24,5 milióna korún.
V druhej etape, ktorá sa začala v marci toto roka a jej ukončenie sa predpokladá do konca augusta tohto roka, sa osadzujú kamery na ďalších križovatkách. Ide o križovatky Trnavská - Bajkalská, Rožňavská - Galvaniho, Karadžičova - Mlynské nivy, Vajnorská - Bajkalská, Záhradnícka - Miletičova, Ružinovská - Tomášikova, Harmincova - M. Sch. Trnavského, Tomášikova - Gagarinova, ako aj Trnavské mýto a Šafárikovo námestie. Štyri z nich (Trnavská - Bajkalská, Rožňavská - Galvaniho, Trnavské mýto a Karadžičova - Mlynské nivy) už boli dokončené. Financie sú zatiaľ vyčlenené na sedem z týchto križovatiek a na rozšírenie centrály Krajského dopravného inšpektorátu na Špitálskej ulici.
Generálny investor Bratislavy už pripravuje aj tretiu etapu stavby. Kamery by mali pribudnúť na Americkom námestí, Hodžovom námestí, ako aj na križovatkách Lamačská - Mlynská dolina, Karadžičova - Záhradnícka, Bajkalská - Prievozská a Vajnorská - Tomášikova. V súčasnosti pokračuje stavebné konanie a predpokladá sa, že do konca mája bude tretia etapa stavby legislatívne pripravená.
(juh)
FOTO - Oto Limpus