Bratislavskí vodiči za volantom hromžia, polícia však za dopravnú situáciu nemôže

13.12.2006
Páčil sa vám článok?

Situácia v doprave na území Bratislavy je čoraz horšia: úroveň mestskej hromadnej dopravy klesá, počet áut sa neustále zvyšuje, a tak na cestách a na uliciach pribúdajú zápchy, dopravné nehody, stres a nervozita. Do akej miery je za to zodpovedná polícia?

„Bratislavská polícia robí všetko, čo je v jej silách,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Marta Bujňáková. „Policajti však nedokážu rozšíriť ulice, urobiť priepustnejšími križovatky a nemôžu stáť na každej ulici a brať vodičáky všetkým nedisciplinovaným vodičom, aj keď krajské riaditeľstvo i okresné riaditeľstvá robia policajné akcie zamerané práve na takýchto pirátov.“

Nad riešením dopravnej situácie v meste by sa mali zamyslieť a najmä konať kompetentní. Aj bratislavskí policajti sa domnievajú, že dopravnú situáciu je možné riešiť iba komplexnými opatreniami - predovšetkým výstavbou a prestavbou komunikačnej siete a jej efektívnejším využívaním pomocou zlepšenia organizácie dopravy prostredníctvom automatizačnej a výpočtovej techniky.

Dokončenie obchvatu Bratislavy síce odbremení dopravu v širšom centre, kamerové sledovanie križovatiek a ich automatizované riadenie zrýchli dopravu, ale to je ešte hudba budúcnosti. „Zatiaľ by sa mohla aspoň znovu sfunkčniť mestská hromadná doprava, ktorá v minulosti dokázala prepraviť obyvateľov z jedného konca na druhý jedným spojom,“ domnieva sa M. Bujňáková. „Dnes to prakticky nie je možné bez prestupovania. Pritom zdražela a pre viacerých je výhodnejšie a rýchlejšie osobné auto. Tým nám rastie počet áut na cestách.“

O tom, čo sa deje na najzaťaženejších bratislavských dopravných uzloch, svedčia aj nasledujúce čísla. Na uzle Bajkalská - Prievozská, ktorý je vôbec najzaťaženejším v celej Bratislave, prejde za hodinu 105 040 (!) áut. Križovatkou Bajkalská - Prístavný most prejde denne 104 350 áut, Dolnozemská - Einsteinova 86 640, Nový Most - Nábrežie L. Svobodu 73 180, Trnavská - Bajkalská 70 970 a cez Račianske mýto 70 030 áut.

Po Prístavnom moste prejde jednosmerne denne 80 000 áut, po Bajkalskej 72 400, po Lamačskej 52 870, po ceste na Senec 51 400, po Staromestskej 48 200, Botanickej 47 080, Einsteinovej 41 230 a Račianskej 39 750 vozidiel.

„Okrem toho v Bratislave ročne pribúda vyše 13-tisíc nových vozidiel,“ hovorí M. Bujňáková. „Bratislavské cesty nie sú dimenzované na také množstvo áut. Kým, sa situácia nezlepší, vodičom nezostáva nič iné, iba jazdiť opatrne.“

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.