Výborná pomôcka: Ojazdené auto si preveríte na webe z pohodlia domova

26.3.2021
0

Zdroj: Čitateľ

Páčil sa vám článok?

Uvažujete o kúpe ojazdeného auta? Existuje výborná pomôcka, pomocou ktorej môžete o ňom i jeho majiteľovi získať dôležité informácie, vďaka ktorým predítete sklamaniam.

V dobe pandémie sa aj predaj ojazdených vozidiel presunul na internet. Stačí si vybrať, dohodnúť online obhliadku, zaplatiť a predajca dovezie vozidlo ku vám domov. "Spotrebitelia by nemali zabúdať ani na overenie si informácií o ojazdenom vozidle ešte pred jeho kúpou. Rovnako jednoducho ako získať automobil online, je ľahké dostať sa aj v období vyhláseného núdzového stavu v dôsledku pandemickej situácie ku historickým údajom o vozidle," informoval nás Miroslav Strelec z Technickej služby kontroly originality.

K overeniu vozidla vám postačuje mať jeho VIN číslo, pomocou ktorého na webe Registra prevádzkových záznamov vozidiel získate všetky podstatné informácie. K histórii najazdených kilometrov sa dostanete cez vygenerovaný ODO-Pass, ktorý obsahuje nielen grafické znázornenie zaznamenania kilometrov, ale aj presné číselné hodnoty. Po zadaní troch údajov z ODO-Passu (číslo ODO-Passu, dátum posledného záznamu a posledného stavu kilometrov zaznamenaného v ODO-Passe) na web www.rpzv.sk, kupujúci získa aj informáciu, ktorý subjekt a kedy konkrétny údaj o kilometroch do RPZV zaznamenal.

Zdroj: rpzv.sk

​Vďaka zaznamenávaniu údajov z odometrov od subjektov z automobilovej society do RPZV je k dispozícii podrobnejší prehľad o najazdených kilometroch, čím sa eliminuje neoprávnená manipulácia so zobrazovanou hodnotou odometra.

"Spotrebiteľ cez webstránku RPZV získa nielen históriu najazdených kilometrov, ale aj ďalšie informácie, ktoré by mal pred kúpou o ojazdenom vozidle vedieť. V súčasnom období by bolo vhodné overiť si hlavne blokácie, ktoré bránia možnému prepisu vozidla, ďalej overiť si exekúcie majiteľa vozidla, leasing, či záložné právo vozidla. Celkovo 20 údajov poskytuje Príloha k ODO-Passu, ktorú si spotrebiteľ podobne ako ODO-Pass vygeneruje na webe Registra prevádzkových záznamov vozidiel. Príloha obsahuje aj záznamy o poškodeniach automobilu, ktoré mohli vzniknúť pri dopravnej nehode alebo škodovej udalosti, súčasne aj záznamy zo servisných činností a opráv vozidla. V prípade potvrdenia poškodení automobilu si môže  vygenerovať výpis, v ktorom sú podrobné údaje o poškodených dieloch či kalkulácii opravy," vysvetlil Strelec.

Ako ďalej pre banoviny.sk vysvetlil, služba je spoplatnená, cena ODO-Passu závisí od množstva požadovaných záznamov, ale maximálna cena za ODO-Pass je osem eur.

Zdroj: rpzv.sk

​Výpis o poškodeniach vozidla je dostupný pre automobily, pri ktorých je evidované poškodenie.

Register prevádzkových záznamov vozidiel je jediný štátny register na Slovensku, ktorý zriadilo ministerstvo dopravy za účelom vytvorenia transparentnej histórie prevádzkových záznamov vozidiel. Mali by sa v ňom nachádzať všetky vozidlá registrované na Slovensku. Do registra pribúdajú denne tisíce záznamov od vyše 2.400 prispievateľov. Medzi nich patria výrobcovia vozidiel, stanice technickej kontroly, pracoviská emisnej kontroly, pracoviská kontroly originality, predajcovia vozidiel, autoopravovne, poisťovne, leasingové spoločnosti, polícia a ďalšie subjekty pôsobiace v automobilovej oblasti. Od spustenia zaznamenávania údajov do RPZV boli u 17.741 vozidiel pozmeňované hodnoty odometra počas celkovej histórie najazdených kilometrov. Ďalších 4.442 vozidiel malo upravenú poslednú hodnotu najazdených kilometrov.

(ms)

Páčil sa vám článok?