Najdôležitejší bezpečnostný systém tela: Ako ho využiť vo svoj prospech

10.3.2023

Zdroj: metamorworks/shutterstock.com

Páčil sa vám článok?

Mnohí si o ňom myslia to najhoršie, pretože adrenalín je hormón, ktorý sa najčastejšie aktivuje sám pri kritických situáciách. Nie vždy však musí byť tento stav nutným zlom. Keď sa vaše telo rozhodne, že je čas do krvného obehu vypustiť adrenalín, užívate si zvýšený stav fyzickej a duševnej bdelosti s množstvom vedľajších výhod. V správnom množstve môže byť preto adrenalín pre vás a vaše telo prínosom.

Pokračujte v čítaní a zistíte, prečo tomu tak je?

Krv obohatenú o dôležité látky a živiny dostane adrenalín do všetkých častí tela

Keď vaše telo prejde do režimu boja alebo úteku, vaše dýchacie cesty sa rozšíria. Evolučne to poskytuje vašim svalom vysoké hladiny kyslíka, ktoré potrebujú, aby sa buď postavili nepriateľovi, alebo sa z bojiska rýchlosťou blesku dostali preč. Hormón tiež spúšťa kontrakciu krvných ciev spôsobom, ktorý presmeruje krv k hlavným svalovým skupinám, ktoré budú vyzvané, aby zachránili vašu kožu.

Nie vždy sa však adrenalín v našom tele zvyšuje z dôvodu obrany, ale vzrušenia. Vďaka príjemnému vyhliadkovému letu lietadlom tak môžete krv v tele rozpumpovať bez strachu a vzrušujúcim spôsobom, ktorý si môžete užívať s tými najbližšími a z vtáčej perspektívy.

Zdroj: Mauricio Graiki/Shutterstock.com

Môže zmierňovať vnímanie bolesti

Adrenalín tiež pomáha znižovať schopnosť vášho tela vnímať bolesť. To je dôvod, prečo môžeme utekať pred nebezpečenstvom, „bojovať s medveďmi“ alebo komunikovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý sa stará o naše vážne zranenie.

To však ani zďaleka neznamená, že ak máme v krvi adrenalín, v prírode a náročnom teréne je moderná termovízia InfiRay zbytočná. Adrenalín je síce dokonalý bezpečnostný systém tela, nedá sa však považovať za obranný štít, ktorý si na želanie spustíme ako užitočnú aplikáciu v mobile.

Môžete prekročiť svoje hranice

Chcete silu a výkon? Okrem kofeínu v nápoji pripraveného z tej najlepšej pražiarne kávy, je možné zvýšiť efektivitu vašej práce a výkonu aj pomocou adrenalínu. Evolučným zámerom tohto hormónu je pripraviť vaše telo, aby reagovalo na hrozbu a bolo v bdelom stave. Dokonca aj samotný kofeín v spomínanej káve tak veľmi milujeme, pretože zvyšuje hladinu adrenalínu v našom tele a sme vďaka nemu výkonnejší.

Zdroj: jurgal/Shutterstock.com

Adrenalín môže posilniť imunitný systém a spomaliť proces starnutia

Je potvrdené, že dlhodobé pôsobenie stresu a adrenalínu telu škodí. Ak sa však tento hormón uvoľňuje v malých dávkach, ideálne na krátke trvanie, výhody adrenalínu môžu byť prekvapivo pozitívne. Občasné chvíle vysokej pohotovosti môžu posilniť váš imunitný systém, pretože reakcia tela na útok typu „bojuj alebo uteč“ vás vyrovná proti mikrobiálnemu útoku.

Zlepšuje aj vašu schopnosť bojovať proti infekciám a zvyšuje počet antioxidantov cirkulujúcich vo vašom systéme, čím bojuje proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú starnutie a poškodenie tkaniva.

Ak si teda chcete dopriať trocha pozitívnej dávky tohto hormónu. Vyhliadkový let lietadlom, kvalitná káva, pobyt v drsnej prírode a iné podobné aktivity sa o doplnenie jeho hladín v našom organizme bez problémov postarajú a vám prospejú.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

Sponzorovaný obsah
Páčil sa vám článok?