6 vecí, na ktoré by ste mali myslieť po kúpe nehnuteľnosti

22.11.2021

Zdroj: pexels.com

Páčil sa vám článok?

(pr) Kúpa nového bývania je väčšinou radostným momentom, no môže aj poriadne potrápiť. Podpísaním kúpnej zmluvy totiž „papierovačky“ nekončia. Aby ste si nespôsobili zbytočné problémy, zhrnuli sme základné body, na ktoré po kúpe nesmiete zabudnúť.

1. Preberací protokol

Po prepise nehnuteľnosti v katastri treba, aby ste spolu s predávajúcim spísali preberací protokol. Obsahovať by mal základné informácie ako stav spotreby elektrickej energie, stav meračov teplej a studenej vody a plynu. Zároveň odporúčame odfotiť si všetky merače, aby ste sa vyhli zbytočným nedorozumeniam.

Je dobré tiež skontrolovať a zapísať počet prevzatých kľúčov od bytu, pivnice a poštovej schránky. Preberací protokol následne zanesiete alebo pošlete správcovi bytového domu.

2. Poistenie 

Pri kúpe nehnuteľnosti by ste nemali zabúdať ani na poistenie domácnosti. Môžu sa stať veci, ktoré nedokážete ovplyvniť. Sused o poschodie vyššie vás nechtiac vytopí, alebo, ak ste kúpili dom, prekvapia vás záplavové dažde.

Preto nie je na škodu byť obozretný a myslieť do budúcna. Možné problémy vďaka tomu vyriešite s pokojom a nárazovo nezaťažíte ani rodinný rozpočet.

3. Nahlásenie na správu domu

Ak ste si kúpili byt, po spísaní preberacieho protokolu musíte čo najskôr informovať správcu bytového domu. Kto vám spravuje bytový dom zistíte od predávajúceho či z nástenky pri vchode.

Je to potrebné preto, aby správca vedel, kam posielať predpisy platieb a koho má kontaktovať v prípade možných problémov. Takisto vám poskytne kontakty na osoby, s ktorými môžete záležitosti s bytom riešiť vy.

Správca vám pošle predpis s výškou mesačných platieb a v ďalšom roku ich ročné zúčtovanie.

Zdroj: pexels.com

​4. Platenie energií a plynu

Pri kúpe nehnuteľnosti je nutné nahlásiť na odber energií. V prípade, že ste byt nekúpili od developera, sa musí predávajúci z odberu energií odhlásiť. Pri zmene platcu energií sa s bývalým majiteľom dohodnite na postupe, pretože prihlásiť sa treba hneď po odhlásení predávajúceho. Ak to nestihnete môžu vás odpojiť. Opätovné pripojenie nie je okamžité a ani lacné.

Pri elektrike a plyne, vám odporúčame si vopred zistiť, ako máte distribútora kontaktovať, pretože každá spoločnosť má svoje postupy. Väčšinu spoločností môžete osloviť telefonicky a e-mailom.

Pri nahlasovaní budete potrebovať číslo meračov a aktuálny stav, ktorý musíte obaja udať rovnaký. Pri byte máte platenie vody a kúrenia v poplatku za správu, zatiaľ čo pri rodinnom dome musíte nahlásiť zmenu majiteľa aj vodárenskej spoločnosti.

Zdroj: unsplash.com

​5. Zmena trvalého pobytu

Zmenu trvalého pobytu môžete nahlásiť priamo na obecnom alebo mestskom úrade. Ak máte občiansky preukaz s čipom, môžete sa prihlásiť na trvalý pobyt elektronicky, cez portál prihlásenie.slovensko.sk. Na prihlásenie budete okrem občianskeho preukazu potrebovať originálny list vlastníctva.


Nezabudnite, že do 30 dní od nahlásenia zmeny trvalého pobytu, máte povinnosť požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu.

6. Dane a poplatky za nehnuteľnosť

Ak ste svoj byt alebo dom zapísali do katastra, musíte si splniť ohlasovaciu povinnosť k dani z nehnuteľnosti na obecnom alebo mestskom úrade, kde sa vaša nehnuteľnosť nachádza. Potom do 31.1. v nasledujúcom roku musíte podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. V prípade, že vlastníkom nehnuteľnosti ste viacerí, stačí, ak daňové priznanie podá jeden z vás.

Nemali by ste zabudnúť ani na koncesionárske poplatky. Platiteľom je fyzická osoba, evidovaná dodávateľom elektriny ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste.

Na platbu sa treba prihlásiť vyplnením formulára na stránke Rozhlasu a televízie Slovenska. Predtým si ale overte, či nie ste od týchto poplatkov oslobodený.

Poplatky sa platia aj za smeti. Každá obec či mesto má rozdielny systém. Väčšinou je ale nutné nahlásiť sa na miestnom úrade, kde uvediete počet osôb a raz za rok zaplatíte. V prípade bytov bývajú poplatky za smeti zahrnuté v poplatku za správu.

​​​​_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

PR - sponzorovaný obsah
Páčil sa vám článok?