Úžasné jazerá, vodné parky, kilometre cyklistických trás - užite si leto v rakúskom Korutánsku

19.6.2020

Zdroj: Weissensee © Edward Groeger_Kaernten Werbung

Páčil sa vám článok?

Prinášame niekoľko dovolenkových tipov a nápadov na aktívnu dovolenku v Korutánsku na slnečnom juhu Rakúska.

Príroda bola ku Korutánsku, slnečnému juhu Rakúska, veľmi štedrá. Nachádza sa tu more čistých teplých jazier uprostred Álp. A hory, siahajúce od majestátnych trojtisícoviek až po mierne kopce. Korutánsko je spolková krajina s najväčším vodným bohatstvom v Rakúsku – na jeho území sa nachádza nie menej ako 200 jazier, 8000 kilometrov riek, 60 liečivých prameňov a 43 ľadovcov.

Desať jazier naraz?

Cyklistická trasa „Veľký korutánsky jazerný okruh“ vám to umožní. Tento okruh v tvare ležatej osmičky s celkovou dĺžkou 340 km vznikol ako spoločný projekdobét piatich korutánskych destinácií: Millstätter See, Villach – Faaker See – Ossiacher See, Wörthersee, Klopeiner See – Südkärnten a regiónu Nassfeld – Pressegger See – Lesachtal – Weißensee. Tvar ležatej osmičky umožňuje ľubovoľné kombinácie jednotlivých úsekov trasy.

Zdroj: Millstätter See © Uwe Geissler

Putovanie cez 3 krajiny – Rakúsko, Slovinsko, Taliansko

Nie je nutné prejsť hneď všetkých 43 etáp trasy Alpe Adria Trail od ľadovca Großglockner až po severný Jadran (750 km). 21 korutánskych etáp vedúcich od úpätia Großglokneru pozdĺž ľadovcov, riek a teplých jazier Vám poskytne nezabudnuteľné zážitky na slnečnej strane Álp.

Zdroj: Kaiser Franz Jozefshöhe © Franz Gerdl_KW

Každá zákruta je zážitok – korutánske panoramatické cesty

Rozmanité pohoria Korutánska sa dajú dobre preskúmať aj autom. Milovníkom prírody a turistom sa vždy oplatí navštíviť oblasti okolo vysokohorských alpských ciest Großglockner Hochalpenstraße, Nockalmstraße, Villacher Alpenstraße a Goldeck Panoramastraße. Vysokohorská cesta Großglockner Hochalpenstraße je jednou z najkrajších panoramatických ciest v Európe a dokonca patrí k najnavštevovanejším pamätihodnostiam v Rakúsku. Na južnom začiatku sa nachádza známa horolezecká obec Heiligenblut a o 16 kilometrov ďalej je dostupná časť cesty s názvom Kaiser-Franz-Josefs-Höhe. Dajú sa tu podnikať pešie túry, napríklad na ľadovec Pasterzengletscher alebo cez „Panoramatický chodník Klarstein“ k Swarovského pozorovacej vyhliadke.

 

Zdroj: © koenigshofer_grossglockner.at

Navštívte 100 zaujímavostí zdarma

Múzeá, lanovky, vodné parky, plavba loďou, panoramatické cesty, voľnočasové a zážitkové aktivity. Umožňuje to karta Kärnten Card. Platí od apríla do októbra a stojí od 43 eur (dospelí), resp. od 22 eur (deti) na týždeň. Presný prehľad výletných cieľov nájdete na www.kaerntencard.at. Okrem toho v Korutánsku platí aj množstvo regionálnych bonusových kariet.

Zdroj: Pyramidenkogel © Tine Steinthaler_KW

Vyskúšajte v obci Bad Kleinkirchheim najdlhšiu trasu na horskú cyklistiku v Európe, otvorenú v roku 2019. Zjazd vedie z vrchu Kaiserburg vo výške 1800 metrov približne 15 km až k údolnej stanici lanovky v blízkosti termálnych kúpeľov v centre Bad Kleinkirchheimu.

Zdroj: © Franz Gerdl BKK

Vlastnoručne upečený chlieb

V Korutánsku, vôbec prvej cestovateľskej destinácii s prívlastkom Slow Food na svete, má regionálna, sezónna a tradičná kuchyňa zvláštny význam. Preto sú miestni obyvatelia a hostia pozvaní, aby sa majstrom kulinárskeho remesla pozerali pri ich práci cez plece, alebo – kto má chuť – môže dokonca priložiť ruku k dielu. Spektrum ponuky zahŕňa kurzy pečenia chleba a spracovania mlieka až po varenie piva a ochutnávky byliniek.

 

Zdroj: © Johannes Puch_Kaernten Werbung

Privítajte leto s lyžami na ľadovci Mölltaler Gletscher

Od júna otvára letnú sezónu stredisko Mölltaler Gletscher. Na svoje si prídu nielen peší turisti hľadajúci relax a pohodu na nádherných túrach v okolí, ale aj lyžiari, ktorí dostanú chuť dopriať si pravú letnú lyžovačku.

 

Zdroj: © Mölltaler Gletscher

Celoročná turistická trasa Nockberge Trail je prvou celoročnou trasou v Rakúsku, ktorú si môžete rezervovať online. V lete máte možnosť užiť si ju krok za krokom ako turistickú trasu, v zime sa z nej stáva viacdenná skialpová trasa. Zavedie vás na nádhernú vysokohorskú túru po hrebeňoch a vrcholkoch pohoria Nockberge – v lete na päť etáp, v zime na štyri.

Zdroj: Nassbodensee © Franz Gerdl_Kaernten Werbung

Drávska cyklotrasa (R1) spája štyri krajiny – Taliansko, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko

Trasa s celkovou dĺžkou 510 kilometrov – z toho 222 je v Korutánsku. Je dôsledne značená, dokonale prispôsobená (asfalt, jemná štrková vrstva) a veľká časť vedie popri najdôležitejšej korutánskej rieke Dráva uprostred prekrásnej krajiny medzi horami a jazerami vhodnými na kúpanie. Najjužnejšiu rakúsku spolkovú republiku by ste zvládli prejsť za štyri dni, ale potom by vám už nezostal čas na návštevu zaujímavostí v blízkosti trasy.

Zdroj: Drauradweg © Gert Steinthaler_KW

Viac informácií nájdete na www.visitcarinthia.at alebo na www.korutany.com.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

PR - sponzorovaný obsah
Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie


Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.