Grécka Taverna na Košickej je pravé miesto na pravú viágru

16.2.2007
0
Páčil sa vám článok?

Nie je to ilúzia, ale kus ozajstného Grécka. TAVERNA na Košickej ulici potrebuje už len jedno - aby našinec dokázal pristupovať k jedlu rovnako ako Gréci. Jedlo je totiž obrad.

Patrí k nemu aj balkánska nonšalantnosť, patrí sa vedieť, že jedálny lístok nie je presným zoznamom, ale že je to také južanské predvádzanie sa - aha, toto všetko my vieme a máme. Taverna na to potrebuje 373 položiek, z ktorých približne polovicu majú. Ak nemajú, povedia prečo - teľacie, žiaľ dnes nie je. Vraj sa v Bratislave ťažko zháňa čerstvé a mrazeným nechceme otravovať našich hostí. Asi je naozaj nemožné v jediný deň pripraviť 208 druhov jedla, predsa však bolo chybou, že nemali ani položky, ktoré boli na dennom jedálnom lístku.

Príďte za atmosférou, zostaňte kvôli hudbe a vráťte sa kvôli jedlu, to je heslo lokálu. Atmosféra je dovolenková. Prvky tradičnej gréckej architektúry, biela hrubá omietka a na nej jasné farby aténskej štvrte Plaka, oblúky, schodíky, balkóny, vežička kostolíka aj s krížom a zvonom, nakašírovaná kamenná dlažba. Len kvetinová výzdoba je z umelých kvetov. Ešte aj čašníci rovnošatou pripomínajú gréckych kolegov: tmavé nohavice, biele košele, červené šerpy a rybárska čiapka. Chýba im grécka skúsenosť, ale snažia sa, hoci sa sem-tam chybička vyskytne. Hudba nás naozaj len ťažko púšťa preč a chute na jazyku hovoria, že sa vrátime. Už aj preto, že ceny na exotiku nie sú premrštené, dokonca sú nižšie ako v Grécku, hoci sa sem všetko, čo má byť grécke, vrátane jogurtu, dováža.

Pri výbere nás čašník upozorňuje, že porcie sú veľké, odporúča menšie predjedlo, jeden spoločný tanier, namiesto dvoch, najmä ak máme objednané ďalšie predjedlá. Kakavia (105 Sk) je polievka z morských rýb, s príjemným podtónom kyslosti citrónu. Po nej si rozdelíme Pikilia megali (455 Sk), veľký tanier pre viac ako dve osoby s množstvom výborných chuťoviek, šalátov a nátierok. Každý si ďobne aj do Chalumi sta karvuna (105 Sk), cyperského syra na grile, ktorý vŕzga pod zubami ako čerstvý syr zo salaša. Garides saganáki (195 Sk) sú vylúpané krevety v paradajkovej omáčke s Fetou. Vynikajúce, škoda len, že z kuchyne ho poslali až zároveň s hlavnými jedlami.

Objednávame si šaláty - paradajky nemajú skleníkovú chuť, ktorú u nás v tomto ročnom období zvyčajne rajčiny majú, ale voňajú slnkom. Choriatiki (165 Sk) je grécky šalát. Gréckych šalátov je toľko, koľko kuchárov. Jedno však majú spoločné - sú z absolútne čerstvej zeleniny, jednoducho okvapkané troškou olivového oleja a octom, pravdepodobne balzamikovým. A musí byť na ňom syr Feta. Len o niečo jednoduchší je Angurodomata (65 Sk), uhorkovo-paradajkový šalát, ktorého bolo toľko, že si pôvodne hodnotiteľ myslel, že ho nezje. Ale chuť zeleniny nedala...

Konečne sme sa prepracovali k hlavným jedlám. S dvoma chybičkami - jedna v kuchyni, druhá pri obsluhe. Xifias (260 Sk), filet z mečúňa s oblohou, sme si objednali kvôli zriedkavosti tejto ryby na našich tanieroch. Tento sa stal obeťou gréckeho spôsobu grilovania - bol príliš prepečený, čím zhorkol a zostal suchý. Tanier partizána (chirines brizoles scháras - 275 Sk) sú grilované bravčové kotlety. Boli exotické použitým korením a dobre ugrilované. Pri nich sa dopustil chybičky čašník, lebo si zle poznačil objednávku. Treba priznať, že sa neškriepil, ale ihneď a ochotne ponúkol, že jedlo odnesie a donesie objednaných Osem vojakov, teda suvlákia chiriná (260 Sk) - grilované kúsky bravčového na ihle. Lenže chybička už bola. Neodolali sme typicky gréckemu jedlu, s troškou mletého mäsa, ale dominujúcim baklažánom - Musakas (210 Sk) nás svojím spôsobom očarili. Napokon grécke národné jedlo Chirino me spanaki (185 Sk) bolo dobré bravčové na špenáte.

Neodolali sme dezertom. Baklavas (85 Sk) sú orechy v tenulinkom ceste, Galaktobureko (85 Sk) je kus typického koláča rovno z plechu a Kataifi (85 Sk) sú orechy obalené niťovkami so sirupom - všetko medovej chuti. A nakoniec sme si dali Viágru (95 Sk), grécky jogurt nezabudnuteľnej chuti s medom - zostáva po ňom hlboké uspokojenie.

Taverna len začína, má teda šancu chyby a chybičky odstrániť.

Naše hodnotenie: 3,5 hviezdičky

Maximálny počet: 5 hviezdičiek

Reštaurácia nebola o našej návšteve vopred informovaná. Útratu za konzumáciu si redakcia platila sama.

Páčil sa vám článok?