V Bagl´s sa príjemne sedí pri pohári vína
Do Bratislavy sa pomaly vracia to, čo pre ňu kedysi bývalo typické - posedenie pri pohári dobrého vína. Aj keď tie staré útulné viechy už neexistujú, začínajú sa objavovať modernejšie, no tiež príjemné podniky. Jeden z nich sme našli v hornej časti Námestia SNP.
Vínny bar a reštaurácia Bagl´s je trochu schovaná vedľa plechového plotu ohradzujúceho stavbu na vedľajšej parcele. Keďže v prevádzke je už niekoľko mesiacov a má svoju stálu klientelu, môže sa vám stať, že v pomerne malom podniku nenájdete, najmä večer, voľné miesto. Interiér reštaurácie je zariadený v rustikálnom štýle. Drevené stoly, lavice, poličky, vitríny na víno, ale aj doplnky v podobe sviečok a sušených kvetov vytvárajú v tomto stiesnenom priestore domácku atmosféru.
Rušivo na nás pôsobilo len hlasno pustené rádio s naladenou stanicou, kde poslucháči práve reprodukovali infantilné vtipy. V teplejších dňoch by sa dalo príjemne posedieť aj na terase pred podnikom, v tom prípade však treba rátať s tým, že spoločníkom vám zrejme bude aj prach z vedľajšej stavby. To je však skôr výčitka stavebníkovi, ktorý by mal väčšmi dbať na poriadok v okolí stavby.
Podľa ponuky jedálneho a nápojového lístka je jasné, že v Bagl´s ide predovšetkým o víno. Ponúkajú tu nielen vína od najvýznamnejších slovenských výrobcov, ale aj zahraničné od francúzskych až po čílske. Škoda, že v čase našej návštevy sme sa dostali k vybranému vínu až na tretí pokus, tie, čo sme chceli ochutnať, už boli vypité.
K dobrému vínu, samozrejme, patrí aj niečo na zahryznutie a z toho „niečoho“ majú v Bagl´s celkom slušný výber. Môžete sa rozhodnúť, či si dáte len čosi malé ako nakladaný plesnivý syr vystavený v sklenených pohároch na drevenej komode, údeninový či syrový nárez alebo kompletný obed. V tom prípade máte na výber niektorú z polievok, napríklad hubovicu mlynárky z Klepáča, celerový cisársky krém Jozefa II., cesnačku alebo krémovú špenátovú so zadymeným mäsom. Tie sme ochutnali my a chutili nám, azda mohli byť len o čosi menej zohriate. Citlivejší si môžu spáliť jazyky.
Z hlavných jedál z bravčového, kuracieho mäsa, cestovín a originálnych šalátov sme si dali dve kuracie ťapše - Café Berlínka (kurací steak s restovaným špenátom a Nivou) a Café Apfel s restovaným jablkom a cibuľou. Z dennej ponuky, ktorá nie je v jedálnom lístku, ale kriedou vypísaná na drevených tabuľkách rozvešaných po reštaurácii, sme sa rozhodli pre maďarský guláš a kuracie stehná v orechovej omáčke s cestovinami.
Vyskúšali sme aj jeden zo šalátov - Waldorf s celerom, jablkom, citrónom, smotanou a vlašskými orechmi. Všetky jedlá boli chutné, s výnimkou gulášu. Nevedno, či kuchár má iné kritériá na varenie mäsa, alebo ho pred dovarením zabudol ochutnať, no kúsky hovädzieho v guláši boli pritvrdé. A ešte jedna výčitka k oblohe. Namiesto čalamády by sme privítali radšej kúsky čerstvej zeleniny. Nemal by to byť problém, pretože pri takej ponuke šalátov by sa hádam nejaký ten kúsok paradajky či papriky našiel.
Vínny bar Bagl´s je skôr novodobou viechou ako klasickou reštauráciou. Neobmedzuje sa však len na rozlievanie božského moku, ale ponúka hosťom aj slušný výber originálnych jedál. Spolu so slušnou obsluhou sa tak stáva príjemným miestom na posedenie pri pohári vína.
Naše hodnotenie: 3 hviezdičky
Maximálny počet: 5 hviezdičiek
O našej návšteve nebola reštaurácia informovaná. Útratu za konzumáciu si redakcia platila sama.