Zisťovali sme: Kam zmizli historické hodiny z ulíc nášho mesta?
Zdroj: imhd.sk
historické hodiny pred Carltonom
Historické hodiny, ktoré sme v minulosti obdivovali v uliciach Bratislavy, sa kamsi stratili, na viacerých miestach ich nahradili exteriérové „digitálky“. Kde skončili tie pôvodné, sme zisťovali na magistráte - ukázalo sa, že aj pre mesto je to záhada. Viete viac?
„Na Šafárikovom námestí boli krásne historické hodiny, počas rekonštrukcie Štúrovej ulice však zmizli a viac nám ich nevrátili. Ďalšie boli na Americkom námestí, po pravej strane električkovej trate smerom k Blumentálu, aj na Hurbanovom námestí pred bývalým Pallehnerom, na Námestí SNP či pred Novou tržnicou na Trnavskom mýte. Kde sú? Hodili sa niekomu do záhrady alebo do dvora? Chýbajú aj preto, lebo dotvárali kolorit daného miesta,“ napísala nám čitateľka Zora.
Odpoveď sme hľadali na magistráte, žiaľ, ani tam netušia, kde exteriérové hodiny skončili. „Väčšina hodín, ktoré čitateľka spomína, sa musela z ulíc vytratiť už veľmi dávno, ešte pred prípadným vyhlásením ich pamiatkovej ochrany. Bližšími informáciami k nim, žiaľ, nedisponujeme,“ reagovala hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková.
Vonkajšie hodiny dnes nájdete pred hotelom Carlton v historickom centre, ide však o repliku pôvodných, ktorá má úctyhodnú hmotnosť viac ako 600 kilogramov. Predchodca týchto hodín spred storočia mal tiež okrúhly tvar, bol však umiestnený na trochu inom mieste a kombinovaný s verejným osvetlením. Porovnajte si fotografie:
Zdroj:
imhd.sk
historické hodiny pred Carltonom
Pôvodné hodiny v čase, keď Prešporok s Viedňou spájala legendárna električka.
Zdroj:
Marián Dekan
hodiny pred Carltonom - replika
Replika historických hodín pred hotelom Carlton v centre mesta
Podobné hodiny ako pred Carltonom stáli na Šafárikovom námestí oproti Univerzite Komenského, na ktoré si pamätá aj naša čitateľka. Ak viete o bratislavských pouličných hodinách viac, prípadne máte archívnu fotografiu, napíšte nám!
Zdroj:
ac
hodiny pred Carltonom - replika
Pohľad na hodiny pred Carltonom zblízka
(ac)
HISTÓRIA Trhovníci s rybami aj ovocím, hrnčiari i debnári... Na námestí pri synagóge bývalo živo
Viacerí Bratislavčania si dodnes pamätajú trhovisko na Rybnom námestí s neologickou synagógou v pozadí. Atmosféru miesta približujú aj vzácne fotografie Karola Belického, ktoré nám poskytlo OZ Bratislava a jej Premeny. Prečítajte si však, ako ho opísal historik Tivadar Ortvay (1843 – 1916) pred viac ako sto rokmi.