PÝTATE SA: Vyrieši sa dunajská promenáda „po bratislavsky“, všade iná dlažba?

9.2.2022

Zdroj: FB Zuzana Aufrichtová - starostka Starého Mesta

dlažba na nábreží pri Propeleri
Páčil sa vám článok?

Možno si spomínate na rozruch, keď robotníci začali vlani v lete klásť na nábreží pri Propelleri novú žulovú dlažbu (úvodná foto). Šírili sa totiž informácie, že v nej bude umiestnená reklama na obchodný dom, nič také sa však nestalo. O pár týždňov neskôr mesto predstavilo bratislavskú dlažbu – a teraz sa zas niektorí Bratislavčania pýtajú, ako vlastne bude vyzerať verejný priestor pri Dunaji, aká je koncepcia obnovy celého nábrežia?

Betónovú zámkovú dlažbu na nábrežnej promenáde medzi Propellerom a parčíkom na Vajanského nábreží nahradila nová žulová dlažba, čo Staré Mesto zdôvodnilo snahou skvalitniť toto miesto, zvýšiť jeho atraktívnosť, ale tiež funkčnosť a bezpečnosť pohybu chodcov – kocky betónovej dlažby sa totiž často uvoľňovali.

„Zároveň sa dosiahne materiálové aj vizuálne zjednotenie prostredia Starého Mesta v tejto lokalite,“ avizovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová vlani začiatkom júla na webe samosprávy. Nová dlažba je už realitou a nášho čitateľa teraz zaujíma, či vôbec existuje nejaká koncepcia obnovy významného verejného priestoru, akým je dunajské nábrežie.

„Nikto mi nechce odpovedať na otázku, ako zapadla rekonštrukcia chodníka pri Propelleri do celkovej potenciálnej koncepcie obnovy a rekonštrukcie dunajského nábrežia. Zisťoval som to na rôznych úrovniach mesta, samozrejme, bez odpovedí,“ posťažoval sa Bratislavčan Alexander. Pýta sa: „Bude teda takto vyzerať celé nábrežie? Alebo sa, po bratislavsky, bude na ďalších úsekoch klásť úplne iná dlažba? Ako má vyzerať napríklad na exponovanom úseku od Vydrice či Zuckermandlu až po Euroveu?“

Odpovede na tieto otázky, ktoré zaujímajú ai iných Bratislavčanov, sme zisťovali na magistráte. Hlavné mesto vlani v októbri predstavilo novú betónovú bratislavskú dlažbu, ktorá je unikátna grafickými prvkami, formátom, materiálom i štruktúrou. Od tohto leta by sa mala objavovať v uliciach nášho mesta na chodníkoch, ktoré bude samospráva postupne opravovať. Ráta sa s ňou aj na dunajskom nábreží?

Zdroj: Facebook/Hlavné mesto SR Bratislava

Bratislavská dlažba sa začne objavovať v uliciach mesta od tohto leta.

„Podľa rozpracovanej zonácie povrchov mesta uvažujeme s materiálovým zjednotením promenády v úseku Zuckermandel – Starý most. V tomto úseku (pozdĺž PZ CMO - Pamiatková zóna Bratislava – centrálna mestská oblasť) by mala byť použitá kamenná dlažba (žulové platne: šírka 20 cm a voľná dĺžka 20 – 40 cm, vo farebnosti prírodný melír svetlosivá – béžová). Na celom tomto úseku sa takisto plánuje osadenie (výmena alebo nová poloha) bratislavského mobiliáru, teda lavičiek, košov, cyklostojanov,“ priblížila hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková.

Zdroj: BN
Propeller

​Nová dlažba pri Propelleri

Ako ďalej vysvetlila, materiálovo a koncepčne sú návrh zonácie aj realizácia rekonštrukcie pri budove Propeleru kompatibilné - ide o kamennú dlažbu. „Keďže priestor pri Propeleri má charakter uzlového priestoru (je to zároveň vyústenie z korza k Dunaju, na ktorý materiálovo nadväzuje), je tu možný aj individuálny prístup pri jeho stvárnení a škála použitia materiálov širšia. Môže byť teda aj drobná kamenná kocka, ako je to realizované,“ doplnila hovorkyňa.

Zdroj: FB Staré Mesto - srdce Bratislavy
Rázusovo nábrežie

V úseku nábrežia oproti Námestiu Ľudovíta Štúra sa vlani v lete vymieňala betónová zámková dlažba za novú žulovú.

Nášho čitateľa Alexandra odpoveď mesta uspokojila len čiastočne. „Ak mestské inštitúcie odpísali ´uvažujeme', mám veľké obavy o horizontoch realizácie a vôbec o reálnosti týchto projektov,“ komentoval. Fakt je, že na otázku, kedy by sa mohlo začať s obnovou spomínaného úseku dunajského nábrežia, hovorkyňa mesta nevedela odpovedať: „Ide o územie v správe mestskej časti Staré Mesto, a preto sa v tejto chvíli nevieme konkrétnejšie vyjadriť o časovom horizonte.“
Na reakciu Starého Mesta čakáme.
(ac)

Páčil sa vám článok?