FOTO: Aké bývali podoby zimy v zasneženej Bratislave v 50-tych a 60-tych rokoch?

29.12.2021

Zdroj: koláž abn - FB Stará Bratislava a jej premeny

Páčil sa vám článok?

Na facebookovej stránke Bratislava na starých fotografiách pribudlo v posledných dňoch niekoľko nových záberov z archívov, ktoré vznikli práve v tomto zimnom období, ale pred desiatkami rokov . Už vtedy bol sneh pre deti príjemným a vítaným spestrením vianočných prázdnin, kým dospelým spôsoboval skôr starosti...

​Jav, ktorý by ste mohli vidieť aj v súčasnosti, keď v Bratislave nasneží. Na zastávke MHD zastane električka, povyskakuje z nej niekoľko chlapov z technickej čaty dopravného podniku s odhŕňačmi a lopatami a po niekoľkých minútach usilovnej práce je nástupište očistené od bielej nádielky postupne sa meniacej na čiernu čľapkanicu.

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách - Alojz Prakeš

Okrem z dnešného pohľadu už priam pravekej električky si Bratislavčania určite všimnú hodiny vedľa hotela Carlton, pod ktorými sa mnohí stretávali pred prechádzkami po korze. Tie väčšinou viedli do historického centra cez Rybársku bránu, popri detskej cukrárni či mliečnom bare, ktoré sa nachádzali v domoch, ktoré vidno v pozadí...  

​Aj nasledujúca snímka pochádzajúca z Rázusovho nábrežia a roku 1956 asi vyvolá u mnohých nostalgiu, pretože stretnúť dnes v Bratislave klasické sane ťahané koňmi by bolo aj v zimnom období nielen veľmi vzácne, ale možno priam až nemožné, teda technicky nerealizovateľné:

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách - Jozef Teslík

​Aj komentujúci na FB stránke Bratislava na starých fotografiách sa zhodli v tom, že ide o neskutočne romantický záber vhodný možno aj na vianočnú fotografiu. Väčšina diskutujúcich potešil aj pohľad na budovu pôvodnej národnej galérie ešte bez modernej prístavby na jej priečelí. 

Zdroj: Anton Šmotlák

Vo februári 1956 napadnutý sneh doslova paralyzoval Medenú ulicu, na ktorej v tom čase ešte stál aj prízemný dom, aký by ste tu v súčasnosti márne hľadali. ​

Zdroj: Anton Šmotlák

Úplne inak - takmer idylicky pôsobil v rovnakom roku napadnutý sneh na Rybnom námestí...

Nasledujúca snímka vznikla pred Vianocami 1960 na Špitálskej ulici, ktorá sa vtedy nazývala Ulicou Československej armády:

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách - Trenčín Archív Vrba

​Ľudia si radi spomínajú, že sa tu pred rokom 1989 nachádzalo okrem predajne Farby - laky či drogérie aj veľmi dobre zásobované papiernictvo Tatran - Bednár a hneď za rohom bola situovaná Poľovnícka reštaurácia. Budovu U dvoch levov, v ktorej mala svoje sídlo štátna polícia, teda po starom Verejná bezpečnosť, hádam netreba nikomu predstavovať. Malou kuriozitou snímky je však reklamný pútač na zubnú pastu Thymolin pripevnený na dome, ktorý pochádzal pravdepodobne ešte z prvej čs. republiky a vo večerných hodinách svietil. 

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách

Veľa snehu na Námestí SNP bolo aj v roku 1963 a zdá sa, že v ňom uviazla aj električka...

​Keď počas zimy v roku 1966 nasnežilo o čosi menej, tak biela prikrývka pokryla i časť Námestia SNP (Stalinovho) ústiaceho do Poštovej ulice, po ktorej v tých časoch ešte premávali autá smerom až k dnešnému Prezidentskému palácu.

Zdroj: FB Bratislava na starých fotografiách - Ivan Dubovský

​Určite ste si na snímke všimli aj to, že v bezprostrednom susedstve obchodného domu Dunaj stáli ešte pôvodné jednoposchodové domy. Na mieste jedného vyrástol v 80-tych rokoch tzv. Dom odievania a druhý nahradilo sídlo ČSOB banky. Jeden z pamätníkov na FB stránke Bratislava na starých fotografiách nezabudol pripomenúť, že jeden z tých nižších domov sa volal Rybarovič a bol priechodný do Nedbalovej ulice...   

Zdroj: Štefan Šúry

​Lyžovanie na tzv. "Somárskej" lúke na Kolibe pod Kamzíkom si bola bratislavská mládež užiť aj 1. januára 1968...

(ars)   

Páčil sa vám článok?