VIDEO - Výtvarník Andrej Augustín verí, že umenie dokáže napokon prekonať aj koronakrízu!

16.9.2020

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Od 2. septembra 2019 až do konca mesiaca sa v Pistoriho paláci na Štefánikovej ulici koná výstava s názvom Traja pátrači, ktorej súčasťou sú diela trojice výtvarných umelcov Andreja Augustína, Jána Rašku a Milana Flajžíka. Nielen o nej sme sa pozhovárali s Andrejom Augustínom...

Prečo pátrači, teda prečo ste si vybrali práve odkaz na túto kultovú detskú knihu?
- Traja pátrači, je kultová kniha a pre každého z nás je to návrat do čarovného detstva. Oni boli traja detskí hrdinovia a určite boli pre nás v živote veľkou inšpiráciou. Aj my sme na ceste, stále niečo hľadáme aj objavujeme a to nás v živote aj v tvorbe posúva ďalej.

Zdroj: Monika Slobodová

Už ste sa v minulosti vy traja dali pri nejakom projekte dokopy alebo toto je vaša premiéra? Čo vás okrem veku spája?
- Je to naša prvá spoločná výstava. Mám pocit, že sa to veľmi podarilo. Sme dvaja maliari a jeden sochár – generácia troch päťdesiatnikov, ktorí sa zaoberajú klasickými médiami. A aj výstavný priestor Pistoriho paláca je krásny a nebojím sa povedať, že našim dielam to tam veľmi svedčí.

Keď ste spomenuli, že ste generácia päťdesiatnikov, tak to značí, že ste umelci v najlepšom veku - vyzretí ako dobré víno?
- Všetci traja sme študovali na vysokých školách v osemdesiatych rokoch. Ja som bol v Prahe a chlapci v Bratislave. Mám taký pocit, že vtedy študenti umeleckých škôl si boli výrazne bližšie, poznali sme sa s generáciou hercov, filmárov, hudobníkov. Mali sme študentské kluby. A s mnohými dodnes udržujem ľudský aj pracovný kontakt.

Prečo by sa ľudia mali prísť na výstavu do Pistoriho paláca pozrieť - čo tam uvidia, respektíve by ich mohlo zaujať?
- Pistoriho palác je nádherný výstavný priestor, z môjho pohľadu, ale nedocenený. Verím, že má veľkú budúcnosť. Na výstave Traja pátrači, môžete vidieť sochársku tvorbu Milana Flajžíka, reštaurátora, ktorý veľmi citlivo predstavuje svoju polychrómovanú, drevenú sochársku tvorbu. Ján Raška pripravil veľmi sviežu, expresívnu, figurálnu maľbu aj väčších formátov. A ja vystavujem maľbu z posledného obdobia a tiež moju novinku, maľovanú keramiku.

Zdroj: FB A.A.

Pociťujú aj výtvarníci korona krízu - znížil sa záujem o vaše diela?

- Táto nová situácia veľmi zmenila možnosti vystavovania a prezentácie umeleckých diel. Hlavne počet návštevníkov je veľmi limitovaný, veľa výstav je len sprístupnených, bez vernisáží. A to je veľmi zle, chýba kontakt s divákom. I keď z druhej strany je väčší priestor na tvorbu a hlbšie premýšľanie.

Museli ste sa aj vy prispôsobiť novej situácii a robiť veci inak, aby ste sa "uživili"?

- No nie je to ľahké. Som v slobodnom povolaní a musíme sa za každej situácie o seba postarať. Zatiaľ som to výrazne neriešil, naďalej sa venujem mojej tvorbe. Ale keby to takto malo dlhodobo pokračovať, musel by som niektoré veci prehodnotiť.

Pomáhajú výstavy umelcom, aby sa lepšie predávali ich diela alebo aj toto sa zmenilo k horšiemu?

- Pre mňa výstavy sú veľmi dôležitou súčasťou môjho umeleckého života. Je to ako dobre dochutené jedlo. Keď obrazy opustia ateliér a sú vystavené v priestoroch galérie. Samozrejme, je tam oveľa väčšia návštevnosť a aj záujem o moju prácu. Niektoré výstavy sa pripravujú aj dva roky dopredu a preto, keď sa to na poslednú chvíľu zruší, nastane veľké sklamanie. Ale verím v lepšiu budúcnosť, čo nás nezabije, to nás posilní.

(ars)

Páčil sa vám článok?