VIDEO: Vieme, čo je za úhynom rýb na Kuchajde a iných jazerách

2.5.2019

Zdroj: bal

Páčil sa vám článok?

Za zvýšeným výskytom uhynutých rýb na Kuchajde, Štrkovci či iných bratislavských jazerách je takzvané jarné ochorenie rýb. Tvrdí to starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorý sa odvoláva na správu od ichtyológa.

  "V tomto roku boli ryby nasadené na jar, namiesto jesene, ktorá býva obvyklá. V rámci stresu z prevozu do nového prostredia došlo k zníženiu imunity rýb. V spojení s tým, že teploty vody boli nižšie, než sú obvyklé, to viedlo k takzvanému jarnému ochoreniu," vysvetlil vo videu na sociálnej sieti Kusý. Vyvracia to šíriace sa informácie o jedovatých siniciach či o otrávenej vode.

"V priebehu najbližších niekoľkých dní by sa už mala situácia zlepšiť. Naďalej však platí zákaz rybolovu aj kúpania sa," podotkol starosta. Každý deň v skorých ranných hodinách realizuje rybársky zväz zber uhynutých rýb.

Rybári sú znepokojení. Vo viacerých slovenských jazerách v týchto dňoch spozorovali väčší úhyn rýb, najmä kaprov. Vzniknutú situáciu monitoruje aj Slovenský rybársky zväz. Ichtyológ zo zväzu Emanuel Seemann hovorí, že ochorenia rýb sú rozšírenejšie ako po iné roky a vyskytujú sa na celom Slovensku. "Je to všade. Každý deň dostávam nové informácie, teraz som sa dozvedel, že už je to aj na východe Slovenska. Počasie, ktoré máme v súčasnosti, a aktuálna teplota vody v jazerách a vodných plochách napomáha šíreniu ochorení," skonštatoval Seemann.

Zdroj: FB MsO SRZ Bratislava V.

„Úhyny rýb súvisia s viacerými faktormi. Ryby, ktoré sú vysadzované na jar, sú postihnuté ochoreniami častejšie a skôr ako tie, ktoré sa vysadzujú na jeseň. Vyplýva to z toho, že ryby dovážajú z iného prostredia, veľký význam má aj preprava, ktorá znižuje imunitný systém rýb. Ak ich potom vysadíte, už je vytvorená pomyselná vstupná brána pre niektoré jarné ochorenia rýb, akými sú jarná virémia či erytrodermatitída. Teraz je otázka, v ktorom štádiu vieme toto ochorenie zachytiť,“ povedal Seemann.

Na šírenie ochorení u rýb výrazne vplýva aj teplota vody
Vírusom sa darí pri oteplení vody na teplotu 10 a postupne zaniká pri teplote 17 stupňov. Ak sa teplota zvýši na osemnásť stupňov, ochorenia výrazne ustupujú. Ryby sú po zime vyčerpaniejšie, preto náchylnejšie na choroby. „Je tu ešte jeden veľký problém, keďže tieto ochorenia sa väčšinou týkajú kapra a kapor je už geneticky prešľachtená ryba. Veľmi na to vplýva spôsob zarybňovania, a teda, či sa jednotlivé revíry neprerybňujú,“ dodáva Seemann.

Členovia rybárskej stráže, ale aj ľudia, ktorí chodia okolo vodných plôch, by si mali všímať prípadný úhyn a nahlásiť to ho štátnej či mestskej polícii, veterinárnej správe alebo samotnej rybárskej stráži. Beták dodáva, že zachytil aj informácie o úhynoch v iných lokalitách Slovenska a predpokladá, že to súvisí s jarnou násadou kaprovitých rýb, ktorá býva problematickejšia ako jesenná. V súčasnosti podľa neho platí nový zákon, ktorý stanovuje individuálnu ochranu druhov rýb, kde je jasne stanovené, ktoré druhy je možné loviť.

Zdroj: FB MsO SRZ Bratislava V.

Jarné ochorenia rýb, ktoré sú priamo ovplyvňované teplotou vody:
• Jarná virémia, ľudovo nazývaná aj vodnatieľka, je veľmi nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje iba kapra. Vírusy vylučujú choré zvieratá cez výkaly. Vírus sa v organizme rozširuje krvou a postihuje vnútorné orgány, takmer vždy vedie k smrti kapra. Ak však ryba prežije, vylučuje patogény po celý zvyšok života a ochorenie sa preto môže šíriť ďalej. Chorý kapor je dýchavičný, krváca pod kožou a má nekoordinované pohyby pri plávaní.
• Erytrodermatitída je bakteriálne ochorenie. Spôsobuje zápalové zmeny na koži kapra a nazýva sa tiež kožná vredovitosť. Pôvodca ochorenia sa neprenáša na človeka, a preto možno takéto ryby z postihnutej lokality bez problémov konzumovať.

(TASR a FB)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.