VIDEO: Orla, ktorého našli na prahu smrti so zlomenými nohami, už vypustili do prírody

16.1.2020
0

Zdroj: dravce.sk

Páčil sa vám článok?

Mladý orol kráľovský menom Leoš mal iba necelých päť mesiacov, keď začala vysielačka na jeho chrbte signalizovať problém. Podľa súradníc bol koncom októbra 2019 nájdený neďaleko obce Preseľany. Mal zlomené obe nohy, bol vychudnutý a v kritickom zdravotnom stave. Ochranári okamžite začail boj o jeho život, pri záchrane Leoša sa spojilo množstvo odborníkov. Po náročnej operácii a dlhej, neľahkej rehabilitácii, bolo konečne možné orla vypustiť späť na slobodu. Druhú šancu dostal 11. januára neďaleko Bratislavy.

„Leoš sa vyliahol ako jediné mláďa páru, ktorý kolega Leoš Prešinský sleduje v Považskom Inovci už od roku 2006. V roku 2019 došlo k výmene jedného jedinca z páru – nová samica bola ešte mladá, hniezdila po prvýkrát. Pravdepodobne to bolo príčinou, prečo zniesla len jedno vajce, a to s výrazným oneskorením oproti iným lokalitám. 8. augusta sme na hniezde kontrolovali jedno mláďa v dobrej kondícii, ktoré bolo označené krúžkom a zároveň satelitnou vysielačkou,“ informuje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Pohyb mláďaťa sme vďaka presným satelitným údajom sledovali od chvíle, kedy opustilo hniezdo. No 26. októbra začali byť údaje podozrivé – prichádzali len z jednej lokality, Leoš sa takmer nehýbal. Našli sme ho pri Preseľanoch, vychudnutého a v kritickom stave. Zlomeninu oboch nôh sa nepodarilo objasniť. Po prvotnom vyšetrení v Nitre bol mladý pacient prevezený do Bratislavy, kde sa podrobil operácii. Našťastie zákrok sa podaril a orol mohol byť prevezený na rehabilitáciu najprv do Malaciek, neskôr do Brezovej pod Bradlom, kde sa zotavil do takej miery, že bol pripravený na návrat do prírody,“ informuje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

FOTOGALÉRIA:

 „Orla sme sa rozhodli vypustiť v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia pri Bratislave, nakoľko tu dlhodobo evidujeme výskyt orlov a vieme, že tu majú vhodné podmienky. Zároveň tu môžeme Leoša pravidelne kontrolovať v otvorenej krajine. V sobotu 11. januára dostal orol Leoš druhú šancu, letel veľmi pekne, teší nás že sa zo zranení úplne zotavil. Pred vypustením dostal opäť krúžok (ktorý mu bol odobratý kvôli liečbe) a vysielačku, aby sme mohli sledovať jeho pohyb,“ vysvetľuje Chavko.

GPS vysielačka je na tele orla upevnená popruhmi, podobne ako turistický batoh. Hmotnosť vysielačky je len 20g, čo spĺňa kritérium, že hmotnosť vysielačky má byť nižšia než 3% z hmotnosti daného jedinca. Aby vysielačka vydržala vysielať čo najdlhšie, jej batéria je dobíjaná malým solárnym panelom. Základným pravidlom pri inštalácii vysielačky na telo jedinca je, aby mu nebránila v nijakom pohybe.

„Rok 2019 konečne priniesol úspešnejšiu sezónu pre orly kráľovské aj na západnom Slovensku, podarilo sa nájsť i nové páry. Dúfame, že sa po dlhých rokoch stagnácie zlepší situácia populácie na západe krajiny a že spolu s východoslovenskou populáciou bude prosperovať. Ochranu orla kráľovského aktuálne podporuje aj medzinárodný projekt LIFE PannonEagle, s finančnou pomocou Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR,“ hovorí Chavko.

FOTO: Na brehu Zlatých pieskov vyrástol záhadný drevený komplex - ide o čiernu stavbu?

Hneď po skončení letnej sezóny na Zlatých pieskoch sa na pláži medzi reštauráciou U zlatého vodníka a areálom Wakelake, teda časti jazera súbežnej s Cestou na Senec, začali stavať objekty z dreva. Malo by ísť o tzv. mobilný bioprojekt určený pre rodiny s deťmi, za ktorým stojí módna dizajnérka Daniela Kralevich. Úrady však v súčasnosti preverujú, či v tomto prípade nejde o čiernu stavbu...

(ms)

Páčil sa vám článok?