Ako sa osvedčili milodary platené kreditkou?

16.12.2019
0

Zdroj: Marián Dekan

Páčil sa vám článok?

Vychytávka v Kostole sv. Márie Magdalény v Rusovciach, o ktorej sme vás nedávno informovali, ľudí zaujala, ale aj zaskočila: Milodary tu môžete venovať prostredníctvom bezkontaktného platobného terminálu. Suma je pritom presne určená na 5 eur. Sú veriaci ochotní toľko prispieť cirkvi? Prvé skúsenosti sú rozpačité.

Platobný terminál, ktorý majú v kostole niečo vyše mesiaca, dohodol s istou komerčnou bankou samotný rusovecký farár Július Marián Prachár. Inšpiroval sa anglikánskych kostolmi vo Veľkej Británii, kde sa týmto spôsobom darí vyzbierať od veriacich vyšší príspevok. Podľa niektorých zdrojov príjmy pre cirkev v podobe milodarov stiahnutých z kreditky môžu narásť aj o tretinu...

20 eur priveľa, 5 eur málo?

"Aj my chceme kráčať s dobou," vysvetľuje nám Július Marián Prachár, ktorý verí, že novinka, ktorú zaviedol, osloví najmä mladých ľudí. Tí totiž väčšinou nenosia so sebou hotovosť. „Keď ich zaujme v kostole nejaká myšlienka a rozhodnú sa podporiť ju väčšou sumou, môžu to urobiť hneď, stačí k terminálu priložiť platobnú kartu. Keby mali prispieť hotovosťou a chýbali by im v danej chvíli peniaze, ľahko sa stane, že kým prídu domov, na svoj úmysel zabudnú. Platobný terminál je teda spôsob, ako zabezpečiť, aby skutok neušiel,“ vyjadril sa.

Mnohým sa však nepozdáva, že na termináli je predvolená iba jedna suma, ktorú vám stiahne z kreditky (5 eur, pričom kartu môžete priložiť viackrát) - technicky vraj nie je možné zadať ich viac. Nastavuje ju samotný kňaz prostredníctvom aplikácie a takisto môže kontrolovať príspevky od veriacich. Začal s 20 eurami, no zistil, že toľko peňazí daroval cirkvi iba on sám. „Potom som nastavil 10 eur, vtedy prispeli siedmi ľudia, čiže sme získali 70 eur. Uvedomil som si, že aj to je asi veľa, a tak som výšku milodaru znížil na 5 eur. Zareagovali síce desiati, no dohromady sa vyzbieralo menej, len 50 eur,“ konštatuje Július Marián Prachár.

Július Marián Prachár:

Zdroj: Marián Dekan

​Zvonček, kam sa dá prispieť aj niekoľkými centami, však v kostole zostal. Či v ňom kvôli milodarom plateným kartou pribúda menej peňazí, to kňaz zatiaľ netuší.

Platobný terminál:

Zdroj: Marián Dekan

​Keďže je bezhotovostný platobný terminál mobilný, vyskúšajú ho tento víkend na vianočnom bazári, ktorý organizujú na ich pozemku. Ktovie, možno bude dobrodincov viac. Farár však už teraz zvažuje, že technologickú vychytávku napokon presunú inam.

Klasický zvonček v kostole zostal:

Zdroj: Marián Dekan

„Vo vlastnej réžii rekonštruujeme Kostol Svätého Víta z 13. storočia, ktorý chceme premeniť na živé centrum – bude tam kaviareň, stála galéria, v pláne sú aj koncerty... Zrejme tam potom premiestnime aj platobný terminál, predsa len, bude tam väčší pohyb ľudí...“

Kostol sv. Márie Magdalény v Rusovciach:

Zdroj: Marián Dekan

VIDEO:

Terminály aj v pražských kostoloch   

Platobné terminály na milodary majú v pražskej Katedrále Svätého Víta, v Kostole svätého Mikuláša na Malostranskom námestí aj v Kostole Panny Márie Víťaznej  v Karmelitskej ulici.  

(ac)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.