Požiarom poškodenú Veľkú vodáreň na Rendezi v sobotu otvárajú po rekonštrukcii

13.5.2023
0

Zdroj: Železničné múzeum

Páčil sa vám článok?

Zrekonštruovaný, donedávna požiarom poškodený objekt Veľkej vodárne, ktorý je súčasťou Železničného múzea na Rendezi, otvoria v rámci podujatia Noc múzeí a galérií už v sobotu o 12.00 h. TASR o tom informovala riaditeľka odboru komunikácie a marketingu Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová.

Objekt bol obnovený v roku 2022 po rozsiahlom požiari budovy, ku ktorému došlo ešte v júni 2016. "Požiar vznikol v strešnej časti východnej prístavby, odkiaľ sa rozšíril na nízku vežu a následne aj na vysokú vežu," priblížila.

​Okrem požiarom zasiahnutej budovy sa poškodili aj veci z východnej prístavby, ktorá slúžila ako depozitár múzea. Napriek tomu požiar ani následné čakanie na realizáciu opravy nespôsobili narušenie statiky budovy.
Obnova veľkej vodárne priniesla podľa Feik Achbergerovej nielen prinavrátenie pôvodného stavu spred požiaru, ale výrazné zlepšenie.

"Okrem opravy striech a vonkajšej fasády boli doplnené viaceré ozdobné prvky na fasáde, ktoré na nej neboli ani pred požiarom. Rovnako bol zjednotený náter celej budovy podľa objavených fragmentov pôvodnej fasády z konca 19. storočia," poukázala.
Zrevitalizovaný bol tiež interiér nízkej aj vysokej veže, povrchovo sa ošetrili pozostatky technológie na úpravu vody a obnovili rebríky k obidvom vodojemom. Celý priestor bol zároveň osvetlený. "Najviac zmien doznal interiér východnej prístavby - dvere do jednotlivých miestností sa vytvorili podľa zachovalých klenieb v stenách, doplnili sa podlahy, stropy, omietky, do miestností sa zaviedli elektrické rozvody a vykurovacie telesá," spresnila.

Obnovou vodárne, ktorá bola zrekonštruovaná za 704.839,71 eura z rozpočtu ŽSR, sa vytvorili nové expozičné priestory a depozitár, zároveň došlo k predĺženiu životnosti železničiarskej kultúrnej pamiatky.

Páčil sa vám článok?