Unikátny nález nad Krasňanmi: Videli ste už ľadové vlasy?

10.1.2023
0

Zdroj: FB Mestské lesy v Bratislave

Páčil sa vám článok?

V lesoch pri Bratislave sa podarilo nájsť unikátny ľadový útvar, na ktorého vznik je potrebná súhra viacerých okolností. Ide teda o meteorologický unikát. Objavuje sa počas vlhkých zím bez snehu a pri prudkých nočných poklesoch teploty.

"Zaujímavý nález sa podaril nášmu lesníkovi Ivovi Antošovi. V lese nad Krasňanmi našiel "ľadovú vatu". Ide o vzácny meteorologický úkaz, ku ktorého vzniku je potrebných viacero faktorov, vrátane výskytu špecifického druhu huby. Tomuto úkazu sa zvykne hovoriť tiež "ľadové vlasy" a skutočne tak vyzerá," informuje na soociálnej sieti organizácia Mestské lesy v Bratislave.

Ako približuje portál imeteo.sk, na tvorbu ľadovej vaty je potrebná prítomnosť huby (Exidiopsis effusa). Táto huba spomaľuje proces kryštalizácie vody, spôsobuje vytláčanie a zamŕzanie vody vo forme jemných podlhovastých kryštálikov, ktoré pripomínajú vlasy.

Zdroj: FB Mestské lesy v Bratislave

Ľadové vlasy.

"Hoci je tento jav známy už od začiatku roku 1918, nemeckí a švajčiarski vedci identifikovali proces vzniku ľadovej vaty až v roku 2015. Tí zistili, že okrem poveternostných podmienok je nutná aj prítomnosť tejto huby, inak sa ľad nesformuje do jemných vlasov či vaty," približuje imeteo.sk.

(ms)

Páčil sa vám článok?