FOTO: Obyvateľov Podunajských Biskupíc prekvapil záhadný čierny poprašok, ktorý im popadal na pozemky...

29.10.2020

Zdroj: FB Podunajské Biskupice

Páčil sa vám článok?

Na sociálnej sieti, teda presnejšie vo FB skupine Podunajské Biskupice sa dnes skoro ráno objavil príspevok od pani Bianky Dadovej, ktorá sa ostatných obyvateľov tejto mestskej časti pýtala či si nenašli v záhradách čierny poprašok, prípadne či nevedia, z čoho by to mohlo byť...

"My sme mali ten čierny poprašok úplne na všetkom - na tráve, chodníku, aute, vonkajšom sedenie, skrátka všade to bolo," napísala do skupiny Bianka. Do diskusie sa následne zapojilo viacero ľudí žijúcich v Podunajských Biskupiciach a napríklad pán Ivan jej slová potvrdil: "Máme bieleho psa a pri venčení sčernel. Takisto kvety na oknách majú také malé čierne bodky akoby zo sadze." Martina napísala, že si čierne bodky všimla po návrate z prechádzky na kočíku, ale našla ich aj na tvári svojho synčeka. Tiež tvrdí, že to vyzeralo ako sadza.

Zdroj: FB Podunajské Biskupice

Nález záhadného čierneho poprašku na svojich pozemkoch hlásili aj obyvatelia Podzáhradnej, Mramorovej aj Orechovej. Bratislavské noviny sa obrátili aj na starostu tejto mestskej časti Zoltána Péka, ktorý od občanov zatiaľ žiaden podnet nedostal v súvislosti so znečistením ich pozemkov. Ani on sám si zvýšený výskyt nejakých sadzí na území Podunajských Biskupíc nevšimol. 

Viacero prispievateľov do diskusie sa domnievalo, že by mohol čierny poprašok súvisieť s neďalekým Slovnaftom. Napríklad Zuzana H. píše: "A čo Slovnaft? Včera riadne hučal a fúkalo na Biskupice a pred dvoma dňami sa im z teplárne valil riadny čierny dymisko. Možno aj teraz. Treba dať podnet na preverenie na Slovenskú inšpekciu životného prostredia." Pani Erika vo svojom komentári tvrdí, že o čiernom popolčeku síce nevie nič, ale: "V utorok buchla nádrž na síre, ozvala sa obrovská rana, rezonovali okná, otriasla sa zem a zo Slovnaftu sa začal šíriť nedýchateľný zápach! Na mieste výbuchu našťastie nikto nebol, zostalo tam len 40 mŕtvych holubov, ktoré sa udusili." 

Zdroj: FB Podunajské Biskupice

Skontaktovali sme sa aj s hovorcom Slovnaftu Antonom Molnárom a ten nám nepotvrdil žiadnu mimoriadnu udalosť, technickú poruchu ani výbuch v rafinérii, ktorý by mohol spôsobiť znečisťovanie v katastri Podunajských Biskupíc. "Akurát včera vodičovi jedného z nákladných automobilov praskla pneumatika a ozvala sa taká rana, že sme sa aj my zľakli, čo sa stalo, ale to asi nijako s nesúvisí s tým, na čo sa pýtate," povedal hovorca Slovnaftu a následne nám poskytol oficiálne vyjadrenie v znení: "V spoločnosti Slovnaft neevidujeme žiadnu mimoriadnu činnosť, ktorá by mohla byť príčinou výskytu čierneho poprašku. O plánovaných aktivitách v rafinérii, ale aj mimoriadnych činnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na život obyvateľov v okolí rafinérie pravidelne informujeme úrady príslušných mestských častí, ale aj verejnosť." 

Nie je vylúčené ani to, že ide o čiastočky asfaltu, ktoré unikli do ovzdušia z výrobne asfaltu nachádzajúcej sa na stavbe neďalekého diaľničného úseku v rámci projektu D4R7.   

(ars)

Páčil sa vám článok?