VIDEO: Do Podunajských Biskupíc prišiel Cirkus Aleš - budú v ňom rešpektovať zákaz vystupovania zvierat?

24.10.2019

Zdroj: FB Cirkus Aleš

Páčil sa vám článok?

V Podunajských Biskupiciach sa momentálne nachádza známy český Cirkus Aleš, ktorý ľudí láka na svoje predstavenia plagátmi s vyobrazeným tigrom a nápisom indické slony. V mnohých krajinách už platí zákaz účinkovania zvierat v cirkusových programoch. Ako je to v súčasnosti u nás - nedôjde k porušeniu zákona?

"Prečo, keď mnohé mestá už odmietajú cirkusy so živými zvieratami, tak do Biskupíc jeden príde? Nepamätám si presne odkedy, ale nemal už začať platiť zákon o zákaze cirkusov so zvieratami?" Opýtala sa pani Miriam na stránke obyvateľov mestskej časti Podunajské Biskupice, kde sa na túto tému rozohrala celkom plodná diskusia. Pani Lucia jej odpovedala, že tento zákaz bude na Slovensku platný od 1. novembra, takže v prípade Cirkusu Aleš nastane zaujímavá situácia, nakoľko na plagátoch je napísané, že šapitó a maringotky by sa mali v Podunajských Biskupiciach vyskytovať v čase od 24. októbra do nedele 3. novembra.

Vystúpenie slonov v cirkuse Aleš:

"Treba ich úplne ignorovať, keď tam ľudia nebudú chodiť, nebudú mať pre koho tie slony mlátiť a týrať hladom," myslí si Zuzana a viacero diskutujúcich s ňou formou lajkov súhlasilo. "Od 1.11. platí zákaz pre vystupovanie určitých zvierat.. Z tých zakázaných má Aleš len slony a tigre. Ostatné zvieratá, ktoré majú vo svojej ZOO (ťavy a pod) neúčinkujú v predstaveniach a tým pádom tam môžu byť. Len nesmú vystupovať. Bohužiaľ, ak tento zákon nepríjmu všetky štáty EU, tak cirkusy budú stále budu fungovať. Akurát v niektorých krajinách obmedzene," napísala do komentárov Petra. 

Zdroj: FB Podunajské Biskupice

​Autorka tejto fotografie - pani Táňa vidí šapitó rovno z okna a tvrdí, že slonov v areáli cirkusu videla šesť... 

Drezúra tigrov:

Zdroj: FB Podunajské Biskupice

​Obavy o dodržiavanie zákona napokon rozptýlilo vedenie Národného cirkusu Aleš, ktoré na internete zverejnilo vyjadrenie v tom zmysle, že tigre a slony budú vystupovať len do konca októbra a po tomto termíne sa na slovenskom území v cirkusovom programe Baby, Piro, Belinda, Thay, Keňa, Samba, Princess ani Bombay neobjavia...Cirkus sa zároveň ospravedlnil za formu reklamu, ktorú zvolil s odôvodnením, že nebol o legislatívnych zmenách zo strany úradov včas informovaný. Už v marci však primátor neďalekého Pezinka nepustil spomínaný cirkus do mesta, pretože občanom pred komunálnymi voľbami sľúbil, že nebude na území mesta trpieť podobnú aktivitu spojenú s drezúrou zvierat. 

Zdroj: FB Podunajské Biskupice

Z Podunajských Biskupíc by sa mal cirkus začiatkom novembra presťahovať do Ružinova... 

​(ars)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.