Stavby budúcej reštaurácie a Labutieho pavilónu na Železnej studničke výrazne pokročili. Zisťovali sme viac
Zdroj: ms
Práce na výstavbe záhradnej reštaurácie a Labutieho pavilónu za obratiskom autobusov na bratislavskej Železnej studničke rýchlo napredujú. Zisťovali sme, na čo sa v budúcnosti môžeme tešiť.
Stavba záhradnej reštaurácie v nádhernom prostredí lesoparku stojí na mieste niekdajších Ferdinandových kúpeľov z roku 1828 (asanovali ich v roku 1970), rovnako replika Labutieho pavilónu s vežou je na mieste pôvodnej historickej budovy. Oba objekty stavia rodinná firma podnikateľa a politika Alojza Hlinu, ktorý tu aj trávi veľa času.
Zaujímalo nas, či dôjde k otvoreniu podnikov už v decembri. "Je to pracovný termín, ale hlavu na klát za to nedám," povedal pre Bratislavské noviny Hlina. Pôvodne sa mala spodná časť, teda reštaurácia, otvárať skôr, ale práce sa na záchodoch v suteréne sa ukázali také zložité i drahé, že obe prevádzky nakoniec otvoria naraz. "Dnes sa veľa robí zo sadrokartónu a keby sme to robili, ako sa robí dnes, tak už je to rok hotové. Ale to čo vidíte zvonku, je iba zlomok stolárskej práce, to podstatné sa odohráva vo vnútri, kde pracuje teraz aj 12-13 stolárov. Ale bude to krásne," prezradil Hlina, ktorý sa netají tým, že si praje, aby išlo o naozaj kvalitnú stavbu. Teda ak niečo vyzerá ako meď, je to naozaj meď, ak ako kameň či drevo, bud to kameň a drevo a nie ich imitácie.
V tejto budove bude reštaurácia, dočasná bufetová prístavba zmizne.
V dolnej budove, pri autobusovej zastávke, bude reštarácia. Zaujímalo nás, či sa vzhľadom na výnimočné prostredie ráta s vyššími cenami. "Nebude to drahé, to by sme tu boli sami. Zadanie je ťažké, chceme, aby sa u nás rád osviežil cyklista, ktorý zletí z Bieleho kríža, ale aj dôchodca, ktorý sa poprechádza po okolí či celá rodina, ktorá sa u nás zastaví na obed," vysvetľuje Hlina s tým, že návratnosť investície je veľmi, veľmi vzdialená, ale sú bežcami na dlhé trate.
FOTOGALÉRIA:
Labutí pavilón sa má zas zmeniť na "chrám knihy". V jednej jeho časti bude libresso, teda kaviareň s čitárňou, v druhej kníhkupectvo. Detaily, teda množstvo kníh, ich dodávateľov a podobne zatiaľ podnikateľ neriešil. "Rozmýšľali sme, že to necháme niekoho prevádzkovať, ale je možné, že to budeme prevádzkovať sami. Vždy som sníval, že budem mať kníhkupectvo, tak možno sa mi tento sen splní," dodáva Hlina.
Labutí pavilón sa má zmeniť na chrám knihy.
Práce v interiéri Labutieho pavilónu v júni.
(ms)