Bývalá továreň sa má zmeniť na novú štvrť: Zverejnili vizualizácie, ako by mala vyzerať Nová Palma

11.3.2023
0

Zdroj: Corwin

Páčil sa vám článok?

Prvá etapa revitalizácie areálu bratislavskej Palmy dostáva svoju reálnu podobu. Developer CORWIN zverejnil vizualizácie budov tzv. Uptown Offices, ktoré vyrastú v severnej časti pozemku susediacej s Račianskou ulicou, Novou Cvernovkou a bývalým silom. Návrhy pochádzajú z dielne lokálnych ateliérov A1 Architecture či Ad Collegium a Superatelier.

Ako nás informoval developer, šesťhektárová plocha bývalého producenta rastlinných olejov by sa mala zmeniť na nové lokálne centrum s mixom funkcií, kde okrem bývania a práce nájdu ľudia aj veľkorysé verejné priestory, športoviská, obchody, reštaurácie či ďalšiu občiansku vybavenosť. Urbanistická štúdia z pera svetoznámeho dánskeho štúdia Gehl Architects prišla s filozofiou 15-minútového mesta, kde prím hrajú chodci a cyklisti a v ktorom sa budovy riadia ľudskou mierkou. Zodpovedá tomu aj architektonický návrh prvej etapy, ktorým sa urbanistický koncept konkretizuje.

„V Palme plánujeme urobiť oveľa viac než len veľkolepú architektúru. Chceme vytvoriť skvelý kúsok mesta. To znamená pozerať sa primárne na každodenný život, ktorý sa tam môže rozvinúť. Preto sme projekt rozbehli koncentrovaním nových pracovných miest, užitočných služieb a občianskej vybavenosti hneď v prvej etape. Aby sme zaistili, že Palma bude živá, priateľská a bezpečná štvrť už od samotného začiatku,“ povedal David Sim, tvorca štúdie Palmy a autor knihy Soft City.

Zdroj: Corwin

Okrem administratívy chcú priniesť Uptown Offices aj kompaktné mestské bloky s námestiami, občiansku vybavenosť a rôzne služby. Vstup do areálu bude z Račianskej ulice, ktorú chce CORWIN premeniť na moderný mestský bulvár. Súčasťou toho je odstúpenie časti pozemku na rozšírenie Račianskej o jeden jazdný pruh, zriadenie svetelnej signalizácie, samostatnej cyklotrasy a širokého chodníka so zeleňou a stromoradím. Ten má lemovať aktívny parter so službami prístupný priamo z ulice. „Chceme Račiansku zrekonštruovať tak, aby na nej našli svoje miesto všetci. Zvýši sa celková bezpečnosť, bezbariérovosť a mobilita peších, cyklistov a ľudí využívajúcich MHD. A vďaka novým priebežným i odbočovacím jazdným pruhom a svetelnej križovatke aj celková priepustnosť ulice pre automobily“ vysvetľuje Filip Gulan, projektový manažér Palmy.

Zdroj: Corwin

CORWIN ráta s tým, že po dokončení prvej etapy by v nej mohlo vyrásť 27 500 metrov štvorcových administratívnych a obchodných priestorov, ktoré sa majú vyznačovať extrémnou energetickou efektívnosťou a kvalitou vnútorného prostredia. „Chceme sa stať prvým developerom na svete s kompletne uhlíkovo neutrálnym portfóliom,“ hovorí Filip Gulan.

Zdroj: Corwin

Prvá etapa revitalizácie Palmy už má záväzné stanovisko hlavného mesta, v ktorom magistrát potvrdil jej súlad s územným plánom. Predpokladaný začiatok stavby je v roku 2025.

Kedy sa pridajú zvyšné plochy v areáli, je otázne. Urbanistická štúdia premeny tohto brownfieldu na lokálne centrum a živú mestskú štvrť sa po troch rokoch prác dostáva do záverečnej fázy. Platný územný plán v ňom ale stále počíta s priemyselnou výrobou. Tú však, ako tvrdí Corwin, podľa dvoch prieskumov verejnej mienky od firmy Strategy Consulting s.r.o. odmieta väčšina obyvateľov Nového Mesta. Takmer 98 percent opýtaných by chcelo, aby sa pozemok Palmy zrevitalizoval a 70 percent by tu chcelo vidieť nové lokálne centrum. Zmena funkcie je podľa developera vo verejnom záujme aj preto, že koncepcia Novej Palmy je plne v súlade s programom rozvoja mesta Bratislava 2030, Koncepciou mestskej bytovej politiky 2020 – 2030, ako aj so štúdiou mesta o brownfieldoch.
Tá odporúča rozvoj metropoly i pomocou vrátenia života do areálov po bývalých výrobných podnikoch, ktoré už dávno neplnia svoj pôvodný účel a chátrajú. Palma v nej bola označená za územie s dobrou polohou, jasnými vlastníckymi vzťahmi a bez kontaminácií, teda ideálne pre revitalizáciu.

Zdroj: Corwin

„Rozširovanie satelitov zaberá cennú poľnohospodársku pôdu, generuje zápchy na vjazdoch do metropoly a vyžaduje si ďalšie náklady na budovanie infraštruktúry. Zároveň oberá mesto o príjmy, predražuje jeho údržbu a generuje znečistenie. Navyše, Bratislava je v porovnaní s inými vyspelými mestami veľmi riedko osídlená aj kvôli veľkému množstvu nevyužitých brownfieldov. Aj preto je nevyhnutné aktualizovať územný plán. Ten nielen bráni rozvoju v existujúcich hraniciach mesta, ale aj výstavbe nových bytov. A to tlačí na rast cien bývania a vyháňa ľudí do satelitov,“ uzatvára Gulan.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?