Návšteva sa zmení na zážitok: Dúbravka otvára zrekonštruovanú knižnicu

22.3.2024
0

Zdroj: MÚ Dúbravka

Páčil sa vám článok?

Vodný svet so vstupom do ponorky, lesní kamaráti, rozprávkoví hrdinovia. Oddelenie pre deti a mládež Miestnej knižnice na Sekurisovej v Dúbravke prešlo rozsiahlou premenou a rekonštrukciou. Návštevu knižnice zmenilo na zážitok.

Ako nás informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová, oficiálne otvorenie detského oddelenia po rekonštrukcii plánuje mestská časť  v pondelok 25. marca o 14:00 h.

Okrem slávnostného krstu priestorov a strihania pásky pozvanie prijala aj herečka a milovníčka kníh Martina Zábranská, známa divákom televíznych seriálov, ktorá oživí a prečíta jeden z príbehov.

Rozsiahla rekonštrukcia oddelenia pre najmladších čitateľov sa začala počas júna minulého roka a v rámci nej vznikla v knižnici aj moderná čitáreň a spoločenská miestnosť na poschodí.

„S rekonštrukciou a modernizáciou objektu miestnej knižnice na Sekurisovej nám pomáhajú granty a externé zdroje, ktoré sa mestskej časti podarilo získať,“ približuje starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Zdroj: MÚ Dúbravka

Knižnica po rekonštrukcii

Detské oddelenie a čitáreň na poschodí mohla mestská časť rekonštruovať vďaka nenávratnému finančnému príspevku ministerstva investícií, regionálneho rozvoja v zastúpení ministerstva kultúry. Išlo o dúbravský projekt pod názvom Knižnica neznamená polica – živé miesto v jednej mestskej časti. Celková výška dotácie bola 189 491,88 eur.

Cieľom projektu bolo zlepšiť služby miestnej knižnice a premeniť detské oddelenie na hravý svet, ktorého súčasťou sú knihy a objavovanie. Nový nábytok, celková prestavba, možnosti pre hru aj oddych s knižkou. Čitáreň na poschodí vznikla rekonštrukciou priestoru bývalých jaslí, núka moderné posedenie, priestor pre čítačky, podujatia, vzdelávanie.

Miestna knižnica prechádza postupnou modernizáciou. Vedenie mestskej časti začalo s rekonštrukciou v lete 2016. Staré okná vymenilo za plastové, podobne aj sklené výplne v budove, takzvané kopility. Nasledovala rekonštrukcia oddelenia pre dospelých a debarierizácia.

Zdroj: MÚ Dúbravka

Knižnica po rekonštrukcii.

Debarierizáciou miestna knižnica prešla minulý rok v rámci projektu Do knižnice bez bariér, ktorý podporila dotácia z ministerstva kultúry, na schodisko pribudla bezbariérová plošina. Prestavbou sa stal bezbariérovým aj vstup do knižnice.

Odstraňovanie bariér pokračovalo na toalete. Zámerom projektu bolo neprístupnú toaletu s nefunkčnou kuchynkou na prízemí knižnice prebudovať na komfortné, normy spĺňajúce hygienické zázemie, prispôsobené aj pre ľudí na invalidnom vozíku či s ťažšou pohyblivosťou.

Projekt s názvom Vybudovanie bezbariérovej toalety v miestnej knižnici finančne podporila Nadácia EPH, celková výška dotácie bola 15-tisíc eur.

Miestna knižnica na Sekurisovej má tri oddelenia. Knižky nájdu čitatelia na oddelení pre dospelých, oddelení s náučnou literatúrou a oddelení pre deti a mládež.

Zdroj: MÚ Dúbravka

Knižnica po rekonštrukcii.

V Dúbravke kedysi pôsobilo až päť verejných knižníc. Zmena prišla po Nežnej revolúcii, vznikla centrálna Dúbravská knižnica na Sekurisovej, ktorá má dnes 50 683 titulov a je najväčšou v štvrtom bratislavskom obvode.

Pravidelná obnova knižného fondu sa darí vďaka grantu Fondu na podporu umenia.


Granty pre zmenu knižnice

Rekonštrukcia detského oddelenia a čitárne - projekt Knižnica neznamená polica– živé miesto v jednej mestskej časti – nenávratný finančný príspevok Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky v zastúpení Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Celková výška dotácie: 189 491,88 eur.

Bezbariérová toaleta - projekt Bezbariérová toaleta Miestnej knižnice Dúbravka finančne podporila Nadácia EPH. Celková výška dotácie: 15 000 eur.

Debariérizácia schodiska - Projekt Do knižnice bez bariér - nenávratný finančný príspevok z Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Celková výška dotácie: 25 157 eur.

Obnova knižného fondu - Projekt Nové knihy do knižnice - nenávratný finančný príspevok z Fondu na podporu umenia. Celková výška dotácie: 6 000 eur.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?