Blíži sa obľúbené podujatie Spomienka na Deža, tento rok sa môžete tešiť na silné ženské hlasy

24.8.2023
0

Zdroj: MČ Dúbravka

Páčil sa vám článok?

V septembri sa v parku na Fedákobej v bratislavskej Dúbravke koná už šiesty ročník kultúrneho podujatia Spomienka na Deža, ktoré je venované dielu a osobnosti legendárneho hudobníka Deža Ursinyho. Viac nám prezradila Lucia Marcinátová z OZ Spomienka na Deža.

„Večer bez teba je zlý. Ty si však neodišla, ty si sa len nevrátila ku mne. Dívam sa z okna, rozmýšľam o tebe, pre teba, s tebou,“ spieva sa v piesni Deža Ursiny O tebe, pre teba, s tebou z albumu Pevniny a vrchy. Láska, neha, prítomnosť, žena. To všetko je súčasť textov, listov, kníh tvorby i odkazu Deža Ursinyho. Ženy budú aj súčasťou už šiesteho ročníka festivalu umenia pod názvom Spomienka na Deža. V parku na Fedákovej v bratislavskej Dúbravke ho na 9. septembra pripravuje Občianske združenia Spomienka na Deža.

Podujatie programom spojí generácie, odkazy na detstvo, hudobné spomienky, výtvarníkov, slovenských a českých muzikantov i tvorenie v priamom prenose. Program kultúrneho festivalu sa začne už o jednej popoludní a potrvá do 22.00. Vstup na festival pri Fedákovej 24, kde legendárny slovenský hudobník, scenárista, dokumentarista, dramaturg, režisér, umelec Dežo Ursiny žil a tvoril, je voľný. Programom bude sprevádzať hudobný publicista Oliver Rehák.

Na úvod festivalu o 13.00 zaznejú piesne z muzikálu Neberte nám princeznú v podaní žiakov Cirkevného konzervatória v Bratislave, na pódiu sa stretnú aj s ďalšími študentmi zo Spojenej školy Tokajíckej, ktorá sa predvedie s modelmi O šaty, utkané z jahodovej peny.
Súčasťou študentskej sprievodnej časti podujatia budú aj dve výstavy priamo v parku – na tému hudba tvorili malí - veľkí umelci Základnej školy Pri kríži pod vedením výtvarníčky, učiteľky Zuzany Rybaničovej a počas leta sa hudbou a osobnosťou Deža Ursinyho inšpirovali aj študenti Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Tí sa predstavia výstavou fotografií.

Úvod hudobnej časti bude patriť slovenskej speváčke Jane Kirschner, ktorá vystúpi so svojou kapelou. Dežov syn Jakub, ktorý sa stará a rozvíja otcov odkaz, dal na festival dokopy formáciu s názvom Provisorium, pri podaní Dežových piesní spojí šesť umelcov - Provisorium - Dorota Nvotová, Jakub Ursiny, Marián Slávka, Tomáš Michalčák, Filip Hittrich a Martin Majlo Štefánik.

Po takzvaných Best of Dežo sa predstavia dve dievčatá zo slovenského projektu Meowlau x Val. Stojí za ním basgitaristka Laura Jašková a speváčka Valentina Vlková.

Premiéru na festivale bude mať aj ďalšia ženská speváčka. Zuzana Mikulcová vystúpi so svojou kapelou. V roku 2019 Zuzana nahrala pieseň Hovor mi, ktorá je odkazom na Dežovu pieseň Hovor mi do ucha z albumu Ten istý tanec.

Podobne prvý raz na spomienke si zaspieva aj ďalšia žena umelkyňa Sisa Fehér. Speváčka, textárka so svojou zostavou hudobníkov KHI prinesie do parku alternatívny džez.

S džezom aj literatúrou je spojené i vystúpenie Františka Báleša so svojím ansámblom. Do podoby piesní zhudobnili rôzne básnické diela, napríklad Pavla Országha Hviezdoslava, Janka Kráľa, Jána Smreka, Rudolfa Dilonga, Jána Kostru či Milana Rúfusa.

Sólo ženské vystúpenie bude patriť Kataríne Málikovej, speváčke, skladateľke, ktorá sa na Fedákovu vráti už tretíkrát.

Festival uzavrie česká punková speváčka s hudobným hosťom – Nikola Mucha a Ondřej Kyas.

Dežo Ursiny mal veľmi rád deti, zvučku z kedysi detskej obľúbenej relácie, ktorá sa vysielala v nedeľu dopoludnia, naspieval práve on.
Deťom venuje festival aj časť programu. Jeho súčasťou bude interaktívne čítanie Michala Hvoreckého z knižky Lebopreto, program s potulnou rozprávkarkou Miriam Halamičkovou pod názvom Posvieťte si s nami na sny v stane Artforum a živý večerníček Smradi od divadla Nevadivadlo.

K sprievodným podujatiam budú patriť výstavy v parku - Základnej školy Pri kríži a Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Tvorenie priamo na lúke s Ateliérom maľby Octopus pod vedením Mgr.art. Michaela Rázusová Nociarová ArtD a aj čítačka nielen z textov Ivana Štrpku a Deža Ursinyho.

„Komunitné podujatie Spomienka na Deža sa formuje, mení, podstata však ostala - prísť a mať radosť, spoznať hudbu, počuť, stretnúť sa,“ hovorí zakladateľ podujatia a Dúbravčan Juraj Štekláč, ktorý v roku 2018 inicioval osadenie pamätníka Dežovi Ursinymu v blízkosti Fedákovej 24, kde umelec dlhé roky žil, tvoril, venčil psa Havrana a nakoniec aj zomrel...

Festival pripravuje Občianske združenie Spomienka na Deža, dobrovoľníci. Pamätník Listovanie, venovaný Dežovi Ursinymu, je dielo sochárky Miry Podmanickej a práve od roku 2018 tu prebieha aj komunitná, hudobno-umelecká akcia Spomienka na Deža, otvorená pre všetkých.

Dežo Ursiny žil v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici od roku 1976. Tu tvoril, hral, písal a v roku 1995 aj zomrel. Jeho texty, slová, piesne však žijú ďalej v tvorbe, hlavách, knihách, hudbe, spomienkach...

Na celé podujatie je vstup voľný.

Plánovaný program– Park na Fedákovej

13:00 – 13:30 – Cirkevné konzervatórium v Bratislave a piesne z muzikálu Neberte nám princeznú a módna prehliadka Spojenej školy Tokajíckej
13:40 – 14:10 – spisovateľ Michal Hvorecký a Lebopreto
14: 10 – 14: 40 – program pre deti s potulnou rozprávkarkou Miriam Halamičkovou pod názvom Posvieťte si s nami na sny v stane Artforum
14:40 – 15:10 - Jana Kirschner s kapelou
15:25 – 16:00 - Kubo Ursiny & Provisorium - Jakub Ursiny, Marián Slávka, Tomáš Michalčák, Filip Hittrich, Martin Majlo Štefánik, Dorota Nvotová
16:15 – 17:00 – Meowlau x Val
17: 20 – 18:00 – Zuzana Mikulcová s kapelou
18:10 – 18:40 – živý večerníček Smradi - Nevadivadlo
19:00 – 19:30 – Katarína Máliková
19:45 – 20:15 – František Báleš Ansámbel
20:30 – 21: 00 – Sisa Fehér & KHI
21.15 - 21: 45 – Nikola Mucha & Ondřej Kyas

Sprievodné podujatia: čítanie textov nielen Ivana Štrpku a Deža Ursinyho, výstavy v parku - Základnej školy Pri kríži a Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru.
Tvorenie priamo na lúke s Ateliérom maľby Octopus pod vedením Mgr.art. Michaela Rázusová Nociarová ArtD

(ms)

Páčil sa vám článok?