Sviatok pre milovníkov umenia: V sobotu sa v Dúbravke opäť koná festival Spomienka na Deža

7.9.2022
0

Zdroj: MČ Dúbravka

Páčil sa vám článok?

„Pevninu detstva nehľadajte na starých mapách. Je v každom z nás,“ čítame na zadnej strane albumu Pevnina detstva, ktorý bol prvým spoločným z dielne Dežo Ursiny – Ivan Štrpka a vyšiel v roku 1978. A práve pevninu detstva, ktorá je našou súčasťou, priblíži už piaty ročník festivalu umenia pod názvom Spomienka na Deža. V parku na Fedákovej v bratislavskej Dúbravke ho na 10. septembra pripravuje občianske združenia Spomienka na Deža.

Festival chce programom spojiť generácie, odkazy na detstvo, hudobné spomienky, výtvarníkov, slovenských a českých muzikantov i tvorenie v priamom prenose. Kultúrny festival sa začne pred druhou popoludní a potrvá do 22.00. Vstup na festival pri Fedákovej 24, kde legendárny slovenský hudobník, scenárista, dokumentarista, dramaturg, režisér, umelec Dežo Ursiny žil a tvoril, je voľný. Programom bude sprevádzať hudobný publicista Oliver Rehák.

Na úvod už legendárna česká kapelam Buty

Úvod hudobnej časti bude patriť českej populárnej skupine Buty, známej napríklad hudbou ku kultovému filmu Jízda režiséra Jana Svěráka a rôznymi hitmi. Málokto vie, že majú blízko aj k tvorbe Deža Ursinyho, Richard Kroczek starší bol dvorný Dežov huslista a súčasťou skupiny Provisorium. Líder a spevák skupiny Radek Pastrňák hosťoval na platni Momentky a spolu s Richardom Kroczkom nahrali krátko pred Dežovou smrťou pieseň Deža Ursinyho a Ivana Štrpku Tisíc izieb.

Neberte nám princeznú aj spevácky zbor

Dežo mal veľmi rád deti. Práve im a ich rodičom je venovaná pripomienka na dnes už kultový slovenský televízny muzikál Neberte nám princeznú. Hudba k nemu pochádza z dielne Deža Ursinyho, texty napísal Ján Štrasser, scenár Alta Vášová. Vlani muzikál oslávil 40tku. Piesne z neho zaznejú v podaní skupiny Toddler Punk a speváckeho zboru Superar, v ich podaní bude počuť aj legendárnu zvučku televíznej relácie Poďte s nami, ktorá tiež pochádza z Dežovej dielne. Túto sekciu uzavrie čítačka z nepoznaných textov spojených s muzikálom.

Jakub, Oskar, Marián, Collegium

Po detsko-spomienkovom úvode bude program na Fedákovej patriť hudobnému odkazu Deža Ursinyho v podaní rôznych hudobníkov, umelcov a kvalitnej slovenskej hudby. Na pódiu sa predstaví skupina Klady kludu, ktorej súčasťou je aj Marián Jaslovský - hudobník, publicista, autor monografie o Dežovi s názvom Pevniny a vrchy.

Dežove piesne zaspieva jeho syn Jakub, ktorý sa stará a rozvíja otcov odkaz, vystúpi aj s vlastnou tvorbou so skupinou Teatro Fatal a hudobníkom Valérom Mikom. Na Ursinyho odkaz nadviaže skupina Defintivum zo Zvolena. Tá patrí k Spomienke na Deža od prvého ročníka.

Zdroj: Archív

Deo Ursiny.

Pozvanie tento rok prijal i Ľubo Burgr, zakladateľ divadla SkRAT a vedúca postava kultového hudobného zoskupenia Ali Ibn Rašid, ktorý nadviazal spoluprácu s básnikom, textárom Ivanom Štrpkom a vlani vydali spoločný album Burgr/Štrpka.

Z Banskej Bystrice pricestuje zoskupenie Collegium Musicum Tribute, zamerané na ranú tvorbu slávneho slovenského zoskupenia Collegium Musicum.

Na Fedákovu sa vráti aj basgitarista, skladateľ, dirigent a producent Oskar Rózsa, ktorý hrával s Dežom a býval v Dúbravke neďaleko umelca. V rámci Partnership Unlimited vystúpi s klaviristom Ondrejom Krajňákom a bubeníkom Emilom Frátrikom.

Záver umeleckého festivalu bude patriť bubeníkovi Mariánovi Slávkovi. Tento rok vystúpi vo dvojici s Lukášom „Susedom“ Duchovičom. Marián Slávka zhudobnil úctu k Ursinymu vo svojej skladbe Dezider. „Každý by mal mať svojho Deža, prebudí ťa vždy, keď treba," počuť v jej úvode.

Viac umenia na lúku

Výtvarná časť festivalu spojí tvorenie detí blízkej Základnej školy Pri kríži pod vedením výtvarníčky Zuzany Rybaničovej, klientov dielní Centra sociálnych služieb Karola Matulaya, mladých umelcov zo stredných umeleckých škôl v Bratislave a Žiline a tvorenie priamo v parku pod vedením Mgr.art Michaely Rázusovej Nociarovej ArtD.

Deti zo Základnej školy Pri kríži vytvoria v parku dočasnú galériu s názvom Pod hladinou. Tento rok spracovávali vo svojich dielach tému Pevniny detstva.

Študenti Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru a umeleckej školy v Žiline tvoria individuálne diela inšpirované osobnosťou a dielom Deža Ursinyho. Predstavia sa tak mladí umelci - Hanka Belohorcová, Miša Kelová, Lucy Vöröšová, Katka Baričicová a Duhan.

Ateliér maľby Octopus pod vedením Mgr.art Michaela Rázusová Nociarová ArtD. pripravuje tvorbu priamo v Parku na Fedákovej. Zapojiť sa môže každý počas festivalu 10. septembra od 15.00.
Už tradičnou súčasťou podujatia bude aj tvorba klientov a dielní Centra sociálnych služieb Karola Matulaya pod vedením liečebných pedagógov zariadenia Erika Forgáča a Michala Kraloviča. . Tento rok vytvoria a osadia búdka s témou Pevniny detstva. Pôjde o špeciálnu búdka pre detské knižky, odkazy, listy či noviny.

Výtvarná sekcia festivalu sa mohla rozšíriť vďaka podpore Nadácie ZSE Rozprúdime regióny.

Opäť aj Listovanie

„Komunitné podujatie Spomienka na Deža sa formuje, mení, podstata však ostala - prísť a mať radosť, spoznať hudbu, počuť, stretnúť sa,“ hovorí zakladateľ podujatia a Dúbravčan Juraj Štekláč, ktorý v roku 2018 inicioval osadenie pamätníka Dežovi Ursinymu v blízkosti Fedákovej 24, kde umelec dlhé roky žil, tvoril, venčil psa Havrana a nakoniec aj zomrel...

Zdroj: MČ Dúbravka

Odhalenie pamätníka Dežovi Ursinymu.

Festival pripravuje Občianske združenie Spomienka na Deža, dobrovoľníci. Pamätník Listovanie, venovaný Dežovi Ursinymu, je dielo sochárky Miry Podmanickej a práve od roku 2018 pri ňom prebieha tiež komunitná, hudobno-umelecká akcia Spomienka na Deža, otvorená pre všetkých.
Patronát nad podujatím prevzala už druhý rok prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Dežo Ursiny žil v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici od roku 1976. Tu tvoril, hral, písal a v roku 1995 aj zomrel. Jeho texty, slová, piesne však žijú ďalej v tvorbe, hlavách, knihách, hudbe, spomienkach...

Na celé podujatie je vstup voľný. Podujatie je realizované s finančnou podporu ministerstva dopravy, podporili ho Bratislava Tourist Board, Bratislavský samosprávny kraj, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a ďalší, akcia sa stala súčasťou mestského festivalu Kultúrne leto.

Plánovaný program od 14.00 – Park na Fedákovej

14.00 - 14.40 - Buty
15.00 - 15.45 - Toddler Punk & Superar: Neberte nám princeznú
16.00 - 16.30 - Klady kľudu
16.40 - 17.20 - Kubo Ursiny & Teatro FATAL a Valér Miko
17. 35 - 18.10 - Definitivum
18.25 - 19.00 - Partnership Unlimited - Oskar Rózsa, Ondrej Krajňák, Emil Frátrik
19.15 - 19.55 - Collegium Musicum Tribute
20. 05 - 20.45 - Ľubo Burg / Ivan Štrpka
21.00 - 21.40 - DJ vLaska – Marián Slávka a „Lukáš“ Sused Duchovič

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?