VIDEO: Pozrite si vzácne zábery z búrania železnej opony na hraniciach v Devíne

12.12.2019

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Tento týždeň si Slovensko a špeciálne obyvatelia Bratislavy pripomenuli 30. výročia pádu železnej opony, keď v rámci Nežnej revolúcie 1989 nastal zásadný zlom a otvorili sa hranice smerom do Rakúska. Najmä z brehov Dunaja pod Devínskym hradom začali odstraňovať ploty s ostnatým drôtom, čo dobre vidno aj na autentických záberoch nakrútených pravdepodobne na domácu videokameru...

"Medzinárodný deň ľudských práv. Práve na tento deň disidenti niečo chystali a preto boli najprv zaskočení tým, čo sa predčasne udialo 16. a 17. novembra 1989. Pád socializmu nabral rýchlo na obrátkach. Po generálnom štrajku na to definitívne prišla aj ŠtB a usúdila, že zmeny sa už nedajú zastaviť. Po tom, čo bola dočasne pozastavená vízová povinnosť a bolo možné v priebehu dvoch týždňov ísť bez problémov do Rakúska prišla ďalšia veľká zmena. Práve na Medzinárodný deň ľudských práv symbolicky skončila Železná opona, ktorá bránila slobodnému pohybu osôb do zahraničia. Občania túžiaci po slobode boli takmer 40 rokov systematicky zabíjaní, v lepšom prípade išli do väzenia a okrem nich si to odniesla aj ich rodina. Pochod, ktorý sa odohral 10. decembra 1989 bol preto viac menej než symbolický. 100 000 ľudí išlo po ľavej aj pravej strane Dunaja v mraze do Devína a Rakúska, aby sa na diaľku spojili a radostne si zakričali Ahoj Európa!" Píše sa na facebookovej stránke Bratislava a jej premeny pod zverejneným 30 rokov starým videozáznamom. 

​(ars)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.