FOTO: Pred 30 rokmi sa vybrali Bratislavčania v tisíckach slobodne prejsť do Rakúska

10.12.2019

Zdroj: FB P.D.

Páčil sa vám článok?

Presne pred 30. rokmi - na Deň ľudských práv, teda 10. decembra 1989 sa vydalo na pochod cez železnú oponu vyše 100-tisíc Slovákov, najmä z Bratislavy a okolia. Pochod Bratislava-Hainburg organizovalo občianske hnutie VPN. Svoju akciu nazvalo Ahoj Europa! a išlo o zlomovú udalosť v našich novodobých dejinách.

Zdroj: FB P.D.

​V roku 1989 železná opona padla a Slováci mohli bez strachu, pasov či cestovných doložiek slobodne prejsť cez československo - rakúsku hranicu...

Zdroj: FB P.D.

​Vidieť Bratislavu, respektíve Devínsky hrad z druhého brehu Dunaja bol pre mnohých nezabudnuteľný zážitok. Mnohí si ani nevedeli predstaviť, že sa raz budú ostnaté drôty strihať a strhávať...

Zdroj: FB P.D.

​Pochod do Rakúska bol sprevádzaný neskutočnými emóciami...

Zdroj: FB P.D.

​Na akcii nemohli chýbať lídri Nežnej revolúcie z roku 1989 - herec Milan Kňažko a disident Ján Budaj...

Zdroj: FB P

​Významnú udalosť našich dejín si dnes podvečer na spomienkovej slávnosti v Hainburgu, ktorú organizuje veľvyslanectvo SR v Rakúsku. Pozvalo na ňu aj rakúskeho prezidenta Van der Bellena a mala by tu byť slávnostne odhalená tabuľa, pripomínajúca túto udalosť. 

Zdroj: FB P.D.

(ars)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.